“30 Kasım” sırrı

Tarih: 14 Eylül 2006…
Papa 16. Benedikt Almanya'daki Regensburg Üniversitesi'nde “İnanç, Akıl ve Üniversite – Hatıralar ve Geçmişin Değerlendirilmesi” adlı konferans verdi.
Yahudi ve Antik Yunan düşüncesinden; Protestan ilahiyatına kadar birçok düşünce sistemi hakkında bilgi ve örnekler verdi; İslam ve Hıristiyan dinlerinin “Tanrı” kavramına bakış açısını karşılaştırdı.
Akıl ve mantığın Hıristiyanlığın özü olduğunu; ancak İslam'da şartlar gerektirdiğinde akıl ile mantığın kenara bırakıldığını söyledi. “Dinde zorlama yoktur” sözünün “Evet, ilk zamanlar öyleydi. Henüz Muhammet yeterince güçlü değilken” yorumunu yaptı. Fakat İslam'ın güçlendikten sonra çeşitli milletlerin zorla Müslümanlaştırıldığını belirterek II. Manuil Palaiologos'tan alıntı yaptı.
Dedi ki:
“Bana Muhammed'in hangi yenilikler getirdiğini gösterin, orada hep şeytani ve insanlık dışı şeyler bulacaksınız. Örneğin dini kılıç zoruyla yayması gibi!”
Papa'nın konuşması üzerine dünya birbirine girdi. Örneğin, Batı Şeria ve Gazze'de 7 kilise yakıldı. Pakistan'da kilise yakıldı. Somali/Mogadişu'da bir dini lider, Papa'nın öldürülmesi fetvasını verdi. Fas, Vatikan büyükelçisini çekti. Vs.
Olaylar Türkiye'yi yakından ilgilendiriyordu; çünkü Papa 16. Benedikt kısa bir süre sonra Türkiye'ye gelecekti. Yetkililer Papa'nın konuşmasının ne kadar zamansız olduğunu söyledi.
Kimse bilmiyordu; Papa'nın, II. Manuil'den alıntı yapmasının nedeni Türkiye/İstanbul ile yakından ilgiliydi…

Ortodoks-Katolik işbirliği

Adı, II. Manuil Palaiologos.
27 Haziran 1350'de doğdu; 1391-1425 tarihleri arasında Bizans İmparatorluğu yaptı.
Osmanlı-Türklerinin Avrupa'ya ilk yerleştiği dönemde saltanatta bulundu.
Süleyman Paşa komutasında Osmanlı Ordusu Trakya'da ilerledi; Anrianopol (bugünkü Edirne) ve Philippopolis (Filipe)'yi aldı.
Babası Yoannis Paleologos, Batı'dan yardım almak için, Doğu Ortodoks Hıristiyan ve Katolik Hıristiyan ayrılığının kalkması gerektiğini; kendisine destek verilirse Ortodoksların, Katolik Papa'nın üstünlüğünü tanıyacağını önerdi. Vatikan'a gitti ama umduğunu bulamadı. Ve, 1371'de Sultan I. Murat'ın egemenliğini tanıdı; yıllık haraç vermeyi kabul etti. Oğlu Manuil'i de Sultan'ın Bursa'daki sarayına misafir-rehine olarak verdi.
Baba Yoannis, 1390'da Konstantinopolis (İstanbul) surlarının -şu an Yedikule içinde kalan bölgede- yıkık kiliselerden alınan taş ve mermerlerle kuvvetlendirilmesi emrini verdi.
İnşaat tam bitmişti ki; bu kez Sultan Beyazıt yıkılmasını istedi; yoksa oğlu Manuil'in gözlerinin kör edileceğini söyledi.
İmparator, yenilenen surları yıktırırken sinir krizi geçirdi; 16 Şubat 1391'de öldü.
Babasının ölümünü öğrenip Bursa'dan kaçan Manuil, “II. Manuil Paleologos” olarak tahta geçti.
Osmanlı, 1394 ve 1402 yıllarında Konstantinopolis'i karadan kuşattı.
II. Manuil, tıpkı babası gibi yardım için Avrupa devletlerine seyahatlere çıktı. İngiltere Kralı IV. Henry, Kutsal Roma İmparatoru VI. Şarl, Danimarka Kraliçesi I. Margaret ve Aragon Kralı IV. Petro ile görüştü. Babası gibi Vatikan'a boyun eğeceğini söyledi; Katoliklerden 1200 asker ve 6 gemi alıp Konstantinopolis'e döndü.
O dönemde… Osmanlı, Ankara Savaşı'nda Timur'a mağlup oldu. Kısa fetret devri ardından toparlandı; 1422'de Konstantinopolis'i tekrar kuşattı.
1424'te Bizans ve Osmanlılar arasında bir barış antlaşması yapıldı. Bizans yeniden Osmanlılara yıllık tazminat ödemeyi kabul etti.
II. Manuil 21 Temmuz 1425 yılında öldü. Arkasında çoğu teolojik konuda yazılmış çeşitli kitaplar bıraktı.
Papa 16. Benedikt'in alıntı yaptığı kişi; Osmanlı'nın kılıcından korkup, Ortodoksları ve Katolikleri birleştirme stratejisini babası gibi hayata geçirmek isteyen Bizans İmparatoru II. Manuil idi.
Peki…

Erdoğan şaşırtmadı

Sözleri tepki toplayan Papa 16. Benedikt'in, Türkiye ziyaretini iptal edip etmeyeceği tartışma konusu oldu. Vatikan ziyareti iptal etmedi.
Bu kez Başbakan Erdoğan'ın Papa ile görüşmeyeceği iddiaları İtalya'da gündeme geldi.
La Stamba gazetesi, “Erdoğan Papa'yı aşağılıyor” diye manşet attı.
La Repubblica gazetesi, “İslamcı Başbakan 16. Benedikt ile görüşmemek için yurtdışına gidiyor” diye yazdı.
Corriera gazetesi, “Erdoğan Papa ile görüşmekten kaçınıyor” dedi.
Başbakanlık açıklama yaptı: “Erdoğan NATO zirvesine katılacak.”
Tarih: 28 Kasım 2006.
Papa 16. Benedikt Türkiye'ye geldi.
Uçaktan inişinde hemen kapı önünde karşılayanlar arasında, Başbakan Erdoğan da vardı!
30 Kasım'da döndü.
Bundan tam 8 yıl sonra…
Tarih: 28 Kasım 2014.
Papa Francesco Türkiye'ye geliyor.
Erdoğan yine uçağın kapısında karşılar mı bilinmez; ama Papa'nın geliş tarihi dikkatinizi çekti mi? O da 30 Kasım'da dönecek.
Ve, 35 yıl önce…
Tarih: 28 Kasım 1979.
Papa II. Jean Paul Türkiye'ye geldi. Ziyaret 30 Kasım'da bitti.
Üç ziyaretin de aynı tarihlere denk gelmesinin sebebi; 30 Kasım sabahı Ortodoks Fener Rum Patrikhanesi'nin kurucusu Aziz Andreas Yortusu/anması olması.
30 Kasım önemliydi. Çünkü…
Tarih: 5 Ocak 1964.
İstanbul Rum Patriği Athenagoras ile Papa 6. Paul, Kudüs Zeytin Dağı'nda bir araya geldi. Amaç; Ortodoks doğu Hıristiyanlığı ile Batı Katolik kiliselerinin birleştirilmesine yönelik programı hayata geçirmekti. Bu diyalog sürecinde Vatikan'dan İstanbul'a, İstanbul'dan Vatikan'a ziyaretler gerçekleştirildi.
Ne tesadüf! Baba Yoannis ile oğlu II. Manuil, Osmanlı tehlikesi karşısında Katolik ile Ortodoksları birleştirmeyi hedeflemişlerdi.
Erdoğan'ın uçağın kapısında karşıladığı Papa 16. Benedikt'in, İstanbul'a gelmeden hemen önce neden II. Manuil'den alıntı yaptığı şimdi daha iyi anlaşılıyor mu?
Yani:
Papa Francesco'nun 30 Kasım 2014'te ne yapacağı belli de, Erdoğan bu işlerin farkında mı?..

Loading...