Sözcü Plus Giriş
SONER YALÇIN

Basılmamış kitabın yazarını öldürdüler

18 Aralık 2014

Tarih: 18 Aralık 2002
Yer: Ankara
Saat: 20.45
Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi'nde “Devrim Tarihi” dersi veren Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu, market alışverişi yaptıktan sonra, Yukarı Ayrancı Portakal Çiçeği Sokak, No: 40'taki evinin önüne, 06 TF 647 plakalı yeşil renkli Fiat Brava otomobiliyle geldi. Aracından indiği sırada kimliği belirsiz kişi ya da kişilerin silahlı saldırısına uğradı. Sol gözüne aldığı 9 mm çapında mermiyle olay yerinde hayatını kaybetti.
Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu evde akşam yemeğini hazırlıyordu. “Kapımız çaldı. Apartman görevlimiz, ‘Şengül abla, arabanızın yanında bir adam yatıyor' dedi. Park ettiğimiz yere doğru pencereden baktım. ‘Burada değil galiba' derken anladım. ‘İnşallah yaralıdır' diye dua ederek dışarı çıktım, komşularımız beni yanaştırmak istemedi önce. Dokunamıyorum, nasıl uyuyorsa elleri öyle kıvrılmış yatıyor. Yüzü kanlı, gözlüğü duruyor. ‘Yaşıyor mu?' diye sordum yanımdakilere. Cevap veremediler. Orası birden kalabalıklaştı. Hemen yukarı çıktım. Çocukların biri on, diğeri 11 yaşındaydı. ‘Bundan sonra babanız bizimle değil. Konuşacağımız çok şey var ama ne olur ağlamayın, beni bekleyin. Birlikte ağlayacağız' dedim. İki çocuk birbirine sokulmuş, büzülüp tek vücut haline gelmişti…”
İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, AKP genel merkezindeki toplantıdan ayrılarak olay mahalline gelip, Hablemitoğlu'nun ailesini ziyaret etti. Çıkışta “bu menfur saldırıyı kınıyorum. Ümit ediyoruz ki en kısa sürede failler bulunur ve adalete teslim edilir” dedi. Necip Hablemitoğlu'nu kimin öldürdüğü 12 yıldır ortaya çıkarılamadı…
Niye?…

“Köstebek”

Suikastten birbuçuk yıl önce…
Tarih: 11 Ağustos 2000
Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel, Fethullah Gülen hakkında yaşa dışı örgüt kurmak ve yönetmek iddiasıyla iddianame hazırladı.
İddianameyi hazırladıktan sonra Savcı Yüksel'in dikkatini, “Yeni Hayat” dergisinin Ağustos sayısındaki makale çekti: “Etki Ajanları, Nüfuz Casusları ve Fethullahçılar.”
Makaleyi yazan Necip Hablemitoğlu idi.
Savcı Yüksel, Hablemitoğlu ile görüşmeye başladı. Ve 4 Ocak 2001 günü, mahkemeye Hablemitoğlu'dan aldıklarını ek delil olarak sundu.
F.Gülen davasının sonuna gelinmişti ki, İstanbul polisi 3 Haziran 2002'de yaptığı “aramada” Savcı Yüksel'in Ankara'da çekilmiş “seks kasetini” buldu! Savcı Yüksel DGM Savcılığı'n-dan ve Gülen davasından alındı! Tarih: 21 Ekim 2002 idi.
Hablemitoğlu o günlerde kitap yazmaya başladı:
“Köstebek: Fethullahçılar İstihbarat Dosyası.”
Şöyle yazdı:
“Fetullahçılar, Türkiye'nin tek özel istihbarat örgütüne sahiptirler. Devletin istihbarat birimlerinin tüm olanaklarını kullanan; gizli bilgilerin tamamını elde eden bu yaşa dışı örgüt, kendi ‘hasım'ları ve gerekse, hedef siyasiler, gazeteciler, bürokratlar, akademisyenler, askerler ve diğer önemli meslek mensuplarının ‘açıklarını' içeren, şantaj malzemesi olarak kullanılabilecek her türlü görsel ve işitsel bant kayıtlarından, bu kayıtlara ait çözümlerden, fotoğraflardan her türlü resmi belgeye hatta kişisel anekdotlara kadar her şeyi içeren arşive de sahip bulunmaktadır. Parayla satın alamadıklarına, hatta korkutamadıkları ‘hasım'larına karşı çarpıtılmış, fabrikasyon bilgi ve belge tanzimi de bu örgütün ilgi ve uzmanlık alanı içindedir.”
“Köstebek” kitabı tam baskı aşamasındaydı ki, Hablemitoğlu öldürüldü.

1 milyon dolar!

Basılmamış kitabın yazarı Necip Hablemitoğlu'nun katilleri 12 yıldır neden bulunamıyor? Bugün artık ortaya çıkıyor ki; H. Dink ve Malatya'daki Misyoner cinayetlerine Cemaatçi polisler göz yumdu. Cemaat medyası hep perdeleme yaptı; suçu Ergenekon'a attı.
Zaman gazetesinden bir örnek vereyim. Osman Yıldırım'a, 12 Mart 2008 tarihinde söylettirilen yalanı manşetine taşıdı. Sözüm ona Veli Küçük ve Muzaffer Tekin, Hablemitoğlu'nu öldürmesi için Osman Yıldırım'a 1 milyon dolar teklif etmişlerdi! O da reddetmişti ama Osman Gürbüz parayı kabul etmişti!
Bu koca bir yalandı.
Tutmayınca Veli Küçük ile Sami Hoştan'ın Hablemitoğlu'nu öldürmesi için İbrahim Çiftçi'yi telefonla aradıkları, kabul etmeyince Çiftçi'yi öldürttükleri yazıldı! (16.5.2012)
Keza bu da tutmayınca Zaman‘da şu haber yazıldı:
“(Polis) Necip Hablemitoğlu'nun dosyasını yeniden açıyor. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmek üzere hazırlanan dosyada Ergenekon sanığı Albay A.U. ve astsubay T.Ü. ile ilgili önemli bulgulara yer verildi. A.U. ve T.Ü.'nün, cinayet günü polisin delil toplama çalışmalarını yerinde izlediği belirtildi.” (30.12.2012)
Tabii bu da yalan çıktı!
Zaman gazetesi neden (Ergenekon'dan önce de Hizbullah diye de yazarak) bu tür yalanlarla Hablemitoğlu suikastini örtme ihtiyacı içindeydi?
Bu cinayette kimlerin parmağı vardı?
14 Aralık Operasyonu'nda yurt dışına kaçan Zaman gazetesi yetiştirmesi Nuh Gönültaş‘ın, Hablemitoğlu hakkında yazdıkları unutulabilir mi: “Fethullah Gülen Hocaefendi ve onu seven insanlara yönelik saldırılarda en dikkate şayan isim Necip Hablemitoğlu'dur… “ (30.06.1999, Yeni Aktüel)
Gazetelere, Cemaatçi gazeteciler için “basın özgürlüğü” ilanı verenler; bugün Ankara Karşıyaka Mezarlığı 5 Nolu Kapısı'nda Hablemitoğlu'nu anmaya gelenlere anlatsınlar; basın özgürlünün sadece arkadaş çevreleriyle sınırlı olduğunu!..
Niye bu arkadaşların ağzından bir gün “Hablemitoğlu'nun katilleri bulunsun” talebi çıkmıyor?
Evet, basılmamış kitabın yazarını kim öldürdü?..
Cemaate yönelik operasyonlar ile bu tür gerçekler ortaya çıkarılacak mı? Göreceğiz…