Sözcü Plus Giriş
TOKMAK (RAHMİ TURAN)

“yalan” demek yetmez!

Son ses kayıtları, gerçekten, siyasete düşen bir bomba…
Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal'e ait olduğu iddia edilen konuşmalar, yalnız Başkent'i değil, tüm Türkiye'yi ve interneti sarstı, anında dalga dalga yüz binlerce kişiye dağıldı!
Başbakanlık hemen bir açıklama yaparak “Kayıtlar ahlâksızca bir montaj ürünüdür ve gerçek dışıdır!” diye iddialara jet bir yanıt verdi.
Peki neydi o konuşmaların içeriği?
Operasyon sabahı Ankara'dan İstanbul'daki oğlu Bilal'i telefonla arayan Tayyip Erdoğan, evde bulunan paraların elden çıkartılması talimatını veriyor.
Aynı gün 5 defa tekrarlanan konuşmalarda Bilal Erdoğan, bütün gün, taşıdıkları paranın büyük bir kısmını işadamlarına dağıttığını, evde 30 milyon Euro kaldığını söylüyor.
Mesleği gereği kayıt uzmanı olan ünlü müzisyen ve ses mühendisi Atilla Özdemiroğlu, twitter hesabından yaptığı açıklamada:
“Farklı kaynaklardan montajlanmış konuşma sesi çok kolay anlaşılır. İçinde bulunulan ortam ve çevre, sesleri değiştirir. Bunu arka plan seslerden anlarsınız. İlk kayıtta, telefon hatlarında sıkça olan diğer konuşmaların karışması bariz. İkinci arama ise oldukça temiz bir hattan yapılmış.” diyerek, kayıtların montaj olmadığını belirtti.
17 Aralık operasyonları sonrası ortaya çıkan ses kayıtlarından, Başbakan'a yönelik sonuncusunun, diğerlerinden daha sarsıcı olduğu görülüyor!
“Yalan” demek yetmez!
Dijital kayıtların, mutlaka laboratuvarlarda incelenmesi ve kesin sonucun kamuoyuna açıklanması şarttır!