Sözcü Plus Giriş
UĞUR DÜNDAR

Türkiye, karanlık işler ülkesi oldu!..

13 Eylül 2014

8 Nisan 2014… ABD'de, Denver Havalimanı…
FBI ajanları 19 yaşındaki Shannon Conley adlı genç kızı, uçağa binmek üzereyken gözaltına alıyor.
CNN Türk'ten Ahu Özyurt'un özel haberine göre gerekçeleri, Coloradolu Conley'in, internette tanışıp nişanlandığı bir IŞİD militanıyla buluşmak üzere, İstanbul üzerinden Suriye'ye gitmek istemesi!
Dedektifler aylarca takip ettikleri genç kızın cihat fikrini benimsediğini ve bu amaçla Amerikan Ordusu'nun gençlere silah eğitimi verdiği Teksas'daki Kaşifler Birliği'nde kurs gördüğünü, hatta hemşirelik ve ilk yardım sertifikası bile aldığını belirliyorlar.
FBI genç kızı dolaylı yollardan cihat fikrinden vazgeçiremeyince, yakalayıp mahkemeye çıkarıyor. Tutuklanan IŞİD militanı hakkındaki kararın, gelecek yılın başlarında verilmesi bekleniyor.

* * * *

Ancak Amerikan Adalet Bakanlığı, Shannon Conley'in aylar önce tutuklanmış olmasına karşın kararı, Başkan Barack Obama'nın üç gün önce IŞİD'le mücadele planını ulusuna ve dünyaya açıklamasından saatler önce duyuruyor.
Hem de Ulusal Güvenlik Konseyi aracılığıyla.
Üstelik manidar bir zamanlamayla!
Başkan da konuşmasında Türkiye'yi, havalimanlarındaki kontrolleri artırması ve sınır güvenliğini sağlamlaştırması konusunda uyarıyor.

* * * *

Yani Obama diyor ki:
“Ey AKP Hükümeti,
Özellikle İstanbul Atatürk Havalimanı ile Güneydoğu'daki bazı havaalanlarının, Batı ülkelerinden IŞİD'e katılmak isteyen küresel cihatçılar için yol geçen hanı haline geldiğini… Sınırlarınızın kevgire döndüğünü biliyoruz! O nedenle acil önlem almalısın!..”
Benzer uyarılar AB ülkelerinden de gelince, Türkiye'nin niçin yıllardır yabancı gizli servisler tarafından dinlendiği daha net anlaşılıyor.

* * * *

Başkan Obama'nın bu konuşmasından kısa süre önce bir başka dikkat çekici olay yaşanıyor.
Amerikan Merkez Bankası (FED) müfettişlerinin, Ziraat Bankası'nın New-York Şubesi'ne baskın yaparak, kara parayla mücadelede üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmediği gerekçesiyle soruşturma başlattığı iddia ediliyor.
Bu gelişmeler üzerine CHP Milletvekili Umut Oran, Devlet Bakanı Ali Babacan'a ısrarla sorular yöneltiyor, Babacan ise susmayı tercih ediyor!
Tarafsız gözlemciler, kara para soruşturmasının Türkiye'nin İran'dan aldığı petrolün karşılığını altınla ödemede kullandığı yöntemlerden (Rıza Sarraf-Babek Zencani ilişkisi) kaynaklandığını öne sürüyorlar.
Oran durmuyor.
Son olarak 10 Eylül'de şu can alıcı soruyu gündeme getiriyor:
“Amerikan resmi makamlarınca lisans iptalinin yanı sıra, tüzel kişilik olarak Ziraat Bankası'na, ‘kara para ile mücadele konusundaki eksiklikleri' gidermediği gerekçesiyle ceza kesilmesi halinde, Ziraat Bankası ve dolayısıyla Türkiye, cezanın parasal karşılığının çok üstünde bir itibar kaybına uğramayacak mı? Böyle bir yaptırım söz konusu olursa, Ziraat Bankası, kara parayla mücadele konusunda ceza alan ilk Türk bankası mı olacak?
Bu olumsuz ve geri dönülmesi olanaksız durumun yaşanmaması için hangi acil adımları atacaksınız?”

* * * *

Sevgili okurlarım,
Bu gelişmeler alt alta sıralandığında, “Türkiye'nin giderek karanlık işler ülkesi” haline geldiği görülüyor.
Siz bakmayın muktedirin atıp tutmalarına…
Kırmızı ışık saçan projektörler, ona ve atadığı başbakana çevrilmiş bulunuyor!