Reklamsız Sözcü
YEKTA GÜNGÖR ÖZDEN

Karmakarışık

27 Kasım 2014

AKP yönetimindeki Türkiye, demokrasiyi sakız yapanların sakıncalı kalkışmalarıyla sise gömülmüş gibidir. Bulanıklık, karanlığa dönüşmekte, toplumsal barıştan ulusal dayanışmaya uzanan geniş alanda karşıtlıktan bölünmeye, tehlikeli olasılıklar endişe yaratmaktadır. Hukukun üstünlüğü ilkesinin yapısı olan hukuk devleti ağır yaralar almakta, iktidar yargının her katını ele geçirmek için Anayasa tanımazlığında direnmekte, ölçüsüz davranışları, Osmanlılık özlemi ve arap özentisiyle kargaşayı körüklemektedir.
Kendisini atayanı aratmayan konuşmalarıyla siyasal yaşam yeni gerginlikler yaşatan, alevi yurttaşlarımızı sözlerle oyalayan yeni Başbakan, kavgacı tutumuyla seçim öncesi ortamı iyice karıştırmaktadır. İktidarın seçimler nedeniyle kandırmaca yönteminin, yeni gelişmelerle, yeni sorunlar getireceği, seçim sonrası yaşam güçlüklerinin daha ağırlaşacağı olasılığı artmaktadır.

Karşıtlıklar

Atatürk Orman Çiftliği'ne kıydıran Beştepe'deki Cumhurbaşkanı, kınanan “Kadınla erkek eşit değildir” gülünç sözünden sonra “.. Âdil yargıçlar arıyorum. Cumhurbaşkanı ihaneti vataniye içinde olursa suçludur. Peki yargı ihaneti vataniye içinde olursa necidir?” diyerek ekledi “Bir zamanlar bir yargıç söylemişti. Vicdanıyla cüzdanı arasında demişti. Herhalde böyle bir şey var. Birileri cüzdanı bir yerde unutmuş, vicdan da olmayınca netice böyle oluyor.”
Böylece yargıyı vatana ihanetle, yargıcı rüşvet almakla suçlayan bir cumhurbaşkanı olabilir mi? Bir cumhurbaşkanına böyle konuşma yakışır mı? Her gün siyasetin içinde, her gün yansızlığını unutmuş durumda. İşin en acı yanı Barolardan, kimi ilerici kuruluş ve yazarlardan başka kimsenin ses çıkarmaması. Korku giderek yaygınlaşıyor. Sorunlar birbirine ekleniyor.
TBMM'nin kuruluşunda kabûl edilen 2 no.lu İhanet-i Vataniye Kanunu, Turgut Özal zamanında yürürlüğe konulan 12.4.1991 günlü, 3713 no.lu Terörle Mücadele Kanunu'nun 23 (a) maddesiyle yürürlükten kaldırıldı. Artık, cumhurbaşkanlarının vatana ihanet suçunu hangi eyleminin oluşturduğuna TBMM gönderirse Yüce Divan karar verecek. Acaba Bay RTE'nin yargıyı suçlayan ağır sözleri böyle yorumlanabilir mi?

Öbürleri

Oslo ve İmralı-Kandil görüşmelerinden sonra yeni Öcalan ilişkileri devletin ne duruma düşürüldüğünün belirtilerinden biridir. PKK yönetici ve sözcüleri “silâh bırakmanın asla söz konusu olmadığını” söylerken, önceki “silâh bırakıp yurt dışına çıkma”nın da gerçek olmadığı kanısı pekişiyor. İktidar, yargıya ve bilime bu ilgiyi göstermiyor.
Yargıtay Başkanı'nın, daha çok eleştirilecek yönleri olan yargı paketi için, haklı açıklamalarına iktidar kesiminin tepkileri hukuka ne kadar uzak olduklarını, hukuksuzluktan ne ölçüde yararlandıklarını göstermektedir. Başkan doğru yapmıştır, gerekeni yapmıştır. “Ekmek yenir, su içilir” gibi açık bir kurala gerek yok. Başkanın en doğal görevi, kurumunu ve ülkeyi ilgilendiren olaylarda görüşünü açıklamaktadır. Yargıyı bağımsız olmaktan çıkarıp egemenliği altına almak isteyen iktidarın durumu hukuk dışıdır. Polis ve jandarmaya ilişkin önerileri de baskı düzenine yönelişin koyulaşmasıdır. Baskıcılık ve partizanlık öyle sert ki yararlanacakları uyarılara bile katlanamıyorlar.
TBMM Başkanı'nın istemi üzerine yolsuzluk ve rüşvet olayı sanığı önceki dört bakanın Soruşturma Komisyonu'na ilişkin mahkemenin aldığı yayın yasağı şüphelileri de güç duruma düşüren bir hukuk aykırılığıdır. Hukuksuz cumhuriyet de, demokrasi de, devlet de olmaz.
Devletimizin kurucusu eşsiz kahraman ATATÜRK‘e uzanan paslı diller, kirli kalemler, O'nun ölçülmez değerini anlamayan aymaz ve sapkın kimi sorumlular, kimi yetkililer ülkemizdeki karışıklıkların ustaları, suçlularıdır. Çıkarlarının tutsağı durumuna düşen siyasal oyuncularla oyuncak olanlar toplumsal zararlılardır. YÖK'ün durumu, üniversitelerin, özellikle hukuk fakültelerinin suskunluğu geleceğe yönelik umutları gölgelemektedir. “ABD ile Türkiye'nin birbirlerine ihtiyaçları” söyleminin açılımı düşündürmektedir.

Yekta Güngör Özden
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more