Reklamsız Sözcü
YEKTA GÜNGÖR ÖZDEN

Kitap sevgisi

8 Şubat 2014

Kişiliğimizi dokuyan en belirgin öge bilgidir. Ahlâklı ve anlayışlı bir kişinin bilgiyle donanmış yapısı toplumda beğeniyle karşılanır. Saygı uyandıran konuşma ve yazıları, yaraşır tutum ve davranışları seçkinliğine bağlanır. Kitapların kişiliği oluşturan etkisi değerlerinden kaynaklanmaktadır. Okuma azlığının verdiği üzüntü bir yana basım ve dağıtım koşullarının güçlüğüyle ederlerinin yüksekliği kimi yakınmalara neden olmaktadır. Geleceğe ilişkin düzelme ve iyileşme umuduyla yeni yayınları sıralıyoruz:
– Emekli Alb. Sacit SÖNMEZ'in büyük emek ürünü SÖZCÜ aylığı yine çok nitelikli albüm biçiminde.
– Burhan Garip ŞAVLI'nın PAYDA Yayıncılık ürünü, şiir ve öykü demeti “Küskün Kırmızı” adıyla ulaştı.
– Tarık Barbaros PİLEVNE'nin yazılarını topladığı “Yaşama Dair” kitabı kişisel yayını. Anılar, eleştiriler, değişik konulara ilişkin değerlendirmeler 344 sayfa.
– Tanınmış yazarlarımızdan Yalçın TOKER'in kendi soyadını taşıyan yayınevinin önceki ürünlerinden “Ben Spor Yazarı İken- İhtilâller ve Darbeler Arasında Gazetecilik ve Kitapçılık Anılarım- Coğrafyada Tarih İzleri” adıyla yayımlanan önceki kitaplarından sonra yeni kitabı “Atatürk'e Diktatör Diyenin… Üttürük Türük mü Hortlatıldı?” adıyla çıktı. Son günlerin siyasal amaçlı çirkin ve kötü yaklaşımlarını tarihsel anılarla eleştiriyor. Değinilerini belge nitelikli olaylarla güçlendiriyor.
– Gazi Kurmay Albay Hasan Basri ASLAN'ın eşi Nefise Aslan'ın “Ödülü de Balyoz Oldu- Özlem, Fedakârlık ve Zorluklarla Örülü Bir Aşkın Hikâyesi” adlı yapıtı ABİS Yayınları'ndan çıktı. Kendi yaşam öyküsünü asker eşlerinin katlandıkları durumları yansıtarak anlatıyor.
– Cumhuriyet Senatosu üyeliği de yapan ressam Porf. Dr. Ziya Gökalp MÜLÂYİM'in “Kooperatifçilik” adlı kitabının güncelleşmiş 7. Baskısı YETKİN Yayınları'nın ürünü.
– Avukat Ali İhsan AÇIKGÖZ'ün “ATATÜRK- Aslan Yeleli Paşa, Namağlup Kumandan” adlı kitabı NEVZAT Kitabevi yayını. Atatürk'ün doğumunu, soyunu, savaşlarını, devrimlerini, mücadele arkadaşlarını ve toplumsal ilişkilerini zamanının ortamı ve ilgili konularla birlikte anlatıyor.
– Emekli Millî Eğitim Müfettişi Ahmet USTA'nın “Eğitimcinin Günlüğü” adlı yapıtı EDGE Akademi yayını. Meslek anılarını çalışma yerleri, ortamları ve ilgilileriyle aktarıyor.
– Yine Ahmet USTA'nın “Keloğlan'ın Sihirli Değneği” adlı çocuk masalları kitabı ÖZLEM Yayınevi ürünü.
– Avukat Fuat BİLGİÇ'in şiirlerini topladığı “Toprağın Gülüşü” adlı kitabı kişisel yayını.
– Yapıtları büyük ilgi toplayan emekli Büyükelçi Bilâl N. ŞİMŞİR'in yeni çalışması, BİLGİ Yayınevi ürünü olarak yayımlanan “Balkan Savaşlarında RUMELİ TÜRKLERİ, Kırımlar- Kıyımlar- Göçler (1821-1913)” adını taşımaktadır. Son Balkan Savaşı'nın 100. yılında tarihe ışık tutuyor.
– Alp ARPAD'ın, Kurgu Kültür Merkezi yayınlarından “İnsan Olmanın Lezzeti” adlı kitabı 41 yazısını içermektedir. 12 yazısını topladığı “Ben Sokaklar'ı Uyandırmasaydım” adlı kitabı da kişisel yayını.
– Şadan KARADENİZ'in KIYI dergisi yayınlarından “BİR DÖNEM, BİR YAŞAM” adlı kitabı CHP iktidarının tanınmış Bakanlarından babası Raif KARADENİZ'in yaşamını anlatıyor,
– İbrahim BALCI'nın “AZATLI” adlı biyografik romanı PUSLU Yayıncılık ürünü. Yaşanmış bir olayı ilgi çekecek bir anlatımla okurlarına iletiyor.
– Burhan KILIÇASLAN'ın “Kur'an'sız İslâm – Vatan Seccadesinde Sehiv Seccadesi Allah Harici Bir Din Üretmek” adlı yapıtı yazarın 88 yazısını içeriyor.
– Önceki Milletvekillerinden Avukat Nazif KURUCU'nun değişik türdeki 15 yayınının son kitabı “Yalvaç Özlemi” adıyla yaşam öyküsünü içeren kişisel yayını.
– KIRMIZIKEDİ Yayınevi'nin yayınlarından Eren ERDEM'in “Devrim Âyetleri, Egemenlerin İslâm'ı Değil Ezilenlerin İslâm'ı” (7. Basım), Tuncay ÖZKAN'ın “ÖTEKİLER” (6. Basım), Amiral Cem GÜRDENİZ'in “Hedefteki Donanma”, Doğan AVCIOĞLU'nun Doğan YURDAKUL'un hazırladığı “Osmanlı'nın Düzeni- Türklerin Tarihi: 6. Kitap” adını taşımaktadır. Yayınevinin çevirilerle kazandırdığı kitaplar da çoktur.
– İLERİ Yayınları'nın yeni kitapları: Radi FİŞ'in “Nâzım'ın Çilesi”, Prof. Dr. Türkkaya ATAÖV'ün “2. Dünya Savaşı”, Gökçe FIRAT'ın “Türk Sosyalizmi, Atatürkçülük: Aranılan Sosyalizmin Ta Kendisi” ve “AKP – Cemaat Çatışmasının Perde Arkası – PARALEL DEVLET SAVAŞI” , Hüseyin ADIGÜZEL'in “Türkler ve Solculuk – Tarih Boyunca” ile “Tün, Gün ve Sabah (Roman)” adlı kitaplarıdır.
– Sanatçı Oktay TEM'in kişisel yayını “Şiirleri, Şarkı Sözleri ve Besteleriyle Oktay Tem” adını taşımakta, elli şiirin yanında bestelenen güftelerle notalarını da içermektedir.
– Millî Gazete Ankara Kitap Kulübü yayınlarından “DAVAM” adlı kitap Necmettin Erbakan'ın “Ne Yaptıysam Allah Rızası için Yaptım” sunumuyla on bölümde onun görüşlerini ve tezlerini içermektedir.
– Önceki Bakanlardan Ali Naili ERDEM'in 157 şiirini içeren “Bir Sevgidir Yaşamak” adlı kitabı Kültür Ajans Yayınları ürünüdür.
– Çiğdem Aygözer ERGÜVENÇ'in anne ve babasını yitirmiş bir otistik çocuğun yaşamını kurgusal olarak irdeleyen “Ve Sonra…” adlı yapıtı NOBEL Akademik Yayıncılık Eğitim Danışmanlık Tic. Ltd. Şti. yayınıdır.
– Araştırmacı Gazeteci Saygı ÖZTÜRK'ün son kitabı “Balyoz'da Kumpas” önsözünü yine Usta Gazeteci Emin Çölaşan'ın yazdığı, belgelerle Balyoz Davasını, hüküm giyenlerin açıklamalarını, iç dünyalarını anlatıyor ve yakınlarının sıkıntılarına ilişkin de çok şey barındırıyor. 253 sayfadan oluşan İnceleme – araştırma DOĞAN KİTAP ürünüdür.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more