Sözcü Plus Giriş

26 yaşında 63 milyon dolarlık servet

Okulunun erişim engellemesine kızıp kendi sanal ağını kuran genç, şimdi büyük bir servetin sahibi oldu

Güncellenme: 11:12, 19/05/2015
26 yaşında 63 milyon dolarlık servet

2005’te 16 yaşındayken İngiltere’nin doğusunda Norfolk’taki okulunun bilgisayar ağında öğrencilerin müzik ve oyun sitelere erişiminin engellemesine kızan Jack Cator, sistemi ‘hack’lemeye karar vermiş. Cator okulun sistemini ‘bypass’ etmek için sanal özel ağlar (VPN olarak da bilinen Virtual Private Networks) kullanmış, ancak bu kez de o zamanki sanal ağların kalitesinden memnun kalmamış. Böylece bir gün oturma odasındaki kanepeye oturup birkaç saat içinde kendi sanal ağını kurmuş. Bu ağa da ‘Hide My Ass’, yani hem ‘Arkamı Ört’ hem de ‘Eşeğimi Sakla’ anlamına gelen çift anlamlı muzip bir isim vermiş.

İKİ MİLYONDAN FAZLA MÜŞTERİSİ VAR

On yıl sonra kurduğu bu işi satan Jack Cator, bugün 26 yaşında 40 milyon sterlinlik (yaklaşık 63 milyon dolar) bir servetin sahibi oldu. Baş harfleriyle HMA olarak anılan şirketi, küresel yazılım grubu AVG aldı. İki milyondan fazla müşterisi olan şirketin yıllık geliri 17 milyon doları, kârı ise 3 milyon doları aşıyor.

YILLIK GELİRİ 23 BİN DOLAR

Cator satmasına rağmen, şirketin genel müdürü olmaya da devam edecek. Cator’ın sanal özel ağını nasıl bu düzeye getirdiğine gelince, genç işadamı özel ağını önce internet forumlarında tanıttığını anlatıyor. Ardından, kendi ağı üzerinden başka web sitelerinden alışveriş eden olduğunda o web sitesinden komisyon almaya başlıyor. Bir ay içinde tüm dünyadan binlerce kullanıcısı olan HMA’nın yıllık geliri 23 bin 500 dolara ulaşmış.

BU İŞ İÇİN ÜNİVERSİTEYİ BIRAKTI

Jack Cator, “ağın bu kadar hızla yayılmasına çok şaşırdım. Başlangıçta bir iş planı bile yapmamıştım” diyor. Cator daha sonra üniversitede bilgisayar okumaya başladı, ancak tüm vaktini şirketine ayırmak için 2009’da okuldan ayrıldı. E-mail ile Ukrayna ve Sırbistan’dan yüzünü bile görmediği insanları işe alan Cator, şirket büyüdükçe Londra’da bir de büro açtı. Bugün HMA’nın yaklaşık 100 çalışanı var ve şirket her yıl büyümeye devam ediyor. Cator, bunu kısmen sanal ağa verdiği esprili isme de bağlıyor.

6 yaşında milyoner oldu

6 yaşında milyoner oldu