Sözcü Plus Giriş

Arkeologlar, Almanya ile Danimarka’yı birleştirecek tünelin inşasında yaptıkları incelemelerde 5 bin 500 yıllık parmak izi taşıyan seramik bir kap buldu. Almanya’nın Fehmarn ile Danimarka’nın Lolland adalarını birleştirecek Femern Belt tünelinin inşası esnasında bulunan altı düz, gövdesi ise huniye benzeyen seramiğin, kuzey-orta Avrupa’da 2800 ile 4000 bin yıl önce var olan ‘funnel beaker’ kültürüne ait olduğu düşünülüyor.

TARİHİ PARMAK İZİ

AL Jazeera’nın haberine göre, Lolland’ın güneyinde kalan kıyılarda bulunan seramik parçanın en ilgi çeken özelliği ise üzerinde binlerce yıl öncesine ait bir parmak izi bulunması. Discovery News’e açıklama yapan Lolland-Faster Müzesi’nden arkeolog Marie Olesen, aynı bölgede geçtiğimiz yıl yine 5 bin yıl öncesine ait çakmataşından balta bulunduğunu belirtti. Baltanın çanak gibi eşyaları üretildiği yeri gösterdiği tahmin ediliyor.

Olsen, bilinçsizce seramik üzerinde bırakılan parmak izinin ise binlerce yıl önceki Avrupalıların yaşamlarına ışık tutan bir bilgi olduğunu belirtti.

55 bin yıllık sır

55 bin yıllık sır

DAHA ÖNCE DE AYAK İZİ BULUNMUŞTU

Yakın zamanda birçok arkeolojik delilin ortaya çıkarıldığı bölgede, Danimarkalı arkeologlar binlerce yıllık ayak izleri de bulmuştu.

Arkeologlar, Lolland Adası civarında bulunan eserler sayesinde bölgede yaşamış olan halkın hayatını yavaş yavaş gözleri önünde canlandırabildiklerini belirtti. Tarımın 6 bin yıl önce başladığı bölgede ilk insanlar balık tutmada ustalaşmıştı.

2 bin 200 yıllık lahit mezar bulundu

2 bin 200 yıllık lahit mezar bulundu

Son güncelleme: 16:24 08.12.2015
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more