6 bin oyuncuyla savaş canlandırması

Napolyon'un bozguna uğradığı Waterloo Savaşı, Fransa'nın tepkisine rağmen, 200'üncü yılında 6 bin oyuncu tarafından tekrar canlandırıldı

6 bin oyuncuyla savaş canlandırması

Fransa İmparatoru Napoleon Bonaparte’ın, Hollanda ile ittifak yapan ve Prusya ordusunun desteğini alan İngiliz güçleri tarafından Belçika’nın Waterloo kentinde yenilmesinin üzerinden 200 sene geçti.

İngiltere, Avrupa tarihi için dönüm noktalarından biri olarak kabul edilen bu önemli zaferin 200’üncü yıldönümü Fransa’dan gelen tepkiler eşliğinde kutlandı.

TARİHİN AKIŞI DEĞİŞTİ

18 Haziran 1815’te gerçekleşen Waterloo Savaşı, önceki gün Belçika’nın Waterloo kasabasında 6 bin oyuncunun katıldığı etkinlikle tekrar canlandırıldı. Rehberler de Fransızca, Felemenkçe ve İngilizce olara gelenlere bilgi verdi. Etkinliğe, Almanya Başbakanı Merkel’i temsilen bir elçi katıldı.

Savaşın geçtiği yerlerden Hougoumont bölgesinde ise İngiltere Prensi Charles’ın katıldığı bir anma günü düzenlenmişti. Savaşta Fransızlar 78 bin, müttefikler ise 68 bin askere sahipti. Ancak Fransız süvarilerinin hatası, pahalıya patladı. Savaş sonrasında Fransız monarşisi yeniden kuruşmuş, Napolyon 1821’de hayatını kaybettiği Saint Helene adasına sürgün edilmişti.

Gökten para yağdırdılar

Gökten para yağdırdılar

Loading...