6 bin yıllık aşk

2013 yılında Yunanistan’da bir mağarada bulunan Neolitik (Cilalı Taş Devri) çağa ait iki iskelet, DNA testine tabi tutuldu

6 bin yıllık aşk

Yapılan testler bu hafta sonuçlandı ve birbirine sarılmış halde bulunan iskeletlerden birinin yetişkin bir kadın, diğerinin de yetişkin bir erkeğe ait olduğu anlaşıldı. Ayrı incelendiğinde cenin pozisyonunda yattığı görülen çiftin bir aradayken kaşık pozisyonunda uzandıkları gözlemlendi. Yirmili yaşların başında olan çift, 5.800 yıldır Yunanistan'ın güneyindeki Diros bölgesinde bulunuyordu.

Mamut iskeleti açık artırmadaMamut iskeleti açık artırmada

SARILMIŞ VAZİYETTE GÖMÜLMEK ÇOK ENDER RASTLANAN BİR DURUM

Mezarlığı ortaya çıkaran kazı ekibinden Anastassia Papathanassiou yaptığı açıklamada Diros mağaralar alanında yer alan Alepotrypa mağarasında bulunan çiftin, birbirine sarılmış halde olduğunu ve bunun çok nadir karşılaşılan bir gömülme biçimi olduğunu belirtti. Discovery News'a konuşan Yunanistan Kültür Bakanı, “iki kişinin sarılmış vaziyette gömülmesi, oldukça nadir karşılaşılan bir durum. Diros İskeletleri adını verdiğimiz bu 2 iskelet, bugüne dek bulunan en eski iskeletler arasında” diye konuştu.

Çiftin hikâyesi, ölüm nedeni, hatta birbirleriyle bir bağları olup olmadığı merak konusu. Bu gibi soruların cevaplarına ulaşmak için DNA testlerine devam ediliyor.

Arkeologlar şaşkın!Arkeologlar şaşkın!
Loading...