Sözcü Plus Giriş

ABD’de islam karşıtı eylem

ABD’de İslam karşıtı düzenlenen bir eyleme bazı aktivistlerin savaşa gider gibi silahlarıyla gelmesi dikkat çekti

Güncellenme: 14:19, 31/05/2015
ABD’de islam karşıtı eylem

Gösteride İslam karşıtlarıyla Müslümanlara destek veren aktivistler karşı karşıya gelirken polis yoğun güvenlik önlemleri aldı. Arizona eyaletine bağlı Phoenix kentinde İslam karşıtı bir grupla Müslümanlar ve Müslümanlara destek veren aktivistler karşı karşıya geldi. Önceki gün caminin de olduğu Phoenix İslam Toplum Merkezi önünde toplanan İslam karşıtları, Hz. Muhammed'e hakaret karikatürlerini taşıdı ve İslam'a hakaret eden tişörtler giydi.


IŞİD TEHDİT ETTİ

Eylemi organize eden Amerikalı eski deniz askeri Jon Ritzheimer, katılımcılara silahlarıyla gelmeleri çağrısında bulundu. Bu çağrıya birçok eylemcinin uyarak otomatik tüfekleriyle caminin önünde toplandığı görüldü. Ritzheimer'ın Twitter'dan ‘silah getirin' çağrısına IŞİD'in İngiliz vatandaşı üyesi Junaid Hussain'den cevap geldi. Abu Hussain Al Britani adıyla Twitter'da yazan Hussain, İslam karşıtı eylemcilerinin silahlarına karşı kendilerinde bombalar olduğunu belirterek tehditte bulundu. Twitter'daki IŞİD sempatizanları da Jon Ritzheimer'ın ev adresini paylaştı. Eylem sırasında Müslümanlara destek veren grup ise “Evinize dönün Naziler” diye sloganlar attı. “NotMyAmerica” (Benim Amerikam değil) etiketi altında taraflar sosyal medyada birbirleriyle atışırken bir Twitter kullanıcısı da “Müslüman değilim, ancak korkmadan ve tehdit edilmeden ibadet hakkını destekliyorum. Irkçılık ve baskı benim Amerikam değil” diye yazdı.

‘Türkiye, terör örgütlerine para ve silah gönderiyor!'

‘Türkiye, terör örgütlerine para ve silah gönderiyor!'

NİYE PHOENİX

Phoenix polisi karşıt gruplar arasında çatışma olmasını önlemek için grupların arasında hat oluşturdu. Zaman zaman tansiyon yükseldi, ancak çatışma yaşanmadı. Polisin tahminine göre her iki taraftan yaklaşık 250'şer kişi olmak üzere toplam 500 kişi alanda toplandı. Organizatör Ritzheimer, eylem yeri olarak Phoenix'teki caminin seçilmesinin sebebi olarak Teksas-Garland'da Hz. Muhammed karikatürleri sergisine silahlı saldırı düzenlerken öldürülen iki saldırganın gittiği cami olmasını gösterdi.

 IŞİD'e katılım yüzde 71 arttı

IŞİD'e katılım yüzde 71 arttı