Sözcü Plus Giriş

Apple’dan homofobik uygulamaya veto

Katolik iPhone kullanıcıları, mobil günah çıkardığı uygulama homofobik olduğu gerekçesiyle yayından kaldırıldı

Güncellenme: 12:08, 20/05/2015
Apple’dan homofobik uygulamaya veto

sozcu.com.tr/DIŞ HABERLER

Katolik Hristyanlara mobil olarak günah çıkarma imkanı sunan “Confession” (Günah çıkarma) adlı uygulama, eşcinsel karşıtı ifadelere yer verdiği gerekçesiyle Apple tarafından yayından kaldırıldı.

Confession, meşgul Roma Katolikleri için kiliseye gitmeden günah çıkarma imkanı sunuyordu. Ayrıntılı bir sorgulama yapan uygulama, geleneksel olarak itiraftan sonra günaha kefaret olsun diye papaz tarafından verilen cezayı ve duayı da kullanıcılarına aktarıyordu.

Sadece iOS destekli olan mobil uygulama, kullanıcıların belirlediği bir şifre sayesinde açılıyordu.

Papazların günah çıkarma ayinlerinde sıkça karşılaştığı sorulardan derlemelerin bulunduğu uygulamada, “Eşcinsel ilişkilerim yüzünden günaha mı girdim?” sorusuna da yer verilmesi, uygulamanın sonunu getirdi.

Uygulama ABD’li birçok Katolik Kilisesi ve rarip tarafından fikirleri alınarak hayata geçirilmiş olsa da, Apple’dan ve Vatikan’dan destek görmedi.

Vatikan sözcüsü Federico Lombardi, günah çıkarma ayininin tövbekar ile papaz arasında olması gerektiğini belirterek kefaretin de bu diyalog sonucu belirlenebileceğini, bir mobil uygulamanın bunu yapamayacağını söyledi.

Uygulama, Apple’ın gay karşıtı uygulamaları kesin olarak yasaklaması sonucu şirketten de veto aldı.

Apple daha önce de, eşcinsel evliliklere ve LGBTİ haklarına hakaret ettiği gerekçesiyle bir uygulamayı yayından kaldırmıştı.

İngiltere’de LGBTİ haklarıyla ilgili yayın yapan PinkNews.co.uk’un, uygulamayı haberleştirmesi üzerine, uygulama AppStore’dan kaldırıldı.

Lüksemburg'un eşcinsel başbakanı evlendi

Lüksemburg’un eşcinsel başbakanı evlendi

Yayınlanma Tarihi:12:06,