Sözcü Plus Giriş

El sıkma gücüyle kalp krizi analizi

Focus Dergisi'nde yer alan bir haber, el sıkma şekline göre kalp krizi riskinin saptanabileceğini ileri sürdü

Güncellenme: 17:51, 14/05/2015
El sıkma gücüyle kalp krizi analizi

Kanadalı bilim insanları basit bir el sıkma ile bir insanın kalp krizi veya inme geçirme rizikosunun saptanabileceğini ileri sürdü. Focus dergisinde yer alan bir habere göre, Kanadalı bilim adamları dört yıl süren araştırmalar sonunda, yumuşak el sıkanların kalp krizi geçirme rizikosu daha yüksek olduğunu buldular. Uzmanlar, el sıkma metodunun tansiyon ölçme ile elde edilen sonuçlardan daha güvenilir olduğu iddia ediyorlar. İngiliz bilim dergisi  “The Lancet”e dayanılarak verilen haberde, araştırma, 17 ülkede, 35-70 yaşları arasındaki 14 bin kişiyle yapıldığı yer aldı.

YUMUŞAK EL SIKANLAR RİSK GRUBUNDA

Uzmanlar, sonuçlara hastaların sağlık durumlarını dört yıl boyunca gözlemleyerek sonuca ulaştıklarını bildirdiler. Araştırmalar, hastalara el sıkma gücünü ölçen bir cihaz tutturularak yapıldı. Muayenelerin yapıldığı süreler içerisinde, azalan her beş kiloluk sıkma gücüyle, ölüm rizikosunun yüzde 16 arttığı belirlendi. Kalp krizi geçirme rizikosu yüzde 7 artarken, inme geçirme rizikosunun yüzde 9 arttığının saptandığı açıklandı. Bu durumda el sıkmanın kalp krizi veya inme geçirme rizikosunu saptamada, olası ölüm rizikosuna zamanında müdahale edebilmede,  tansiyon ölçümünden daha güvenilir bir metot olduğunun kanıtlandığı bildirildi.

DİYABET SONUÇLARI ETKİLEMİYOR

Araştırmalarda, normalde sağlık üzerinde etkisi olabilecek tütün ya da alkol kullanımı, eğitim ve istihdam düzeyi gibi olumsuz faktörlerin araştırma sonuçları üzerinde etkisi olmadığı açıklandı. El sıkışma gücü ile  diyabet ve solunum hastalıkları arasında da bir bağlantı kurulmadığı belirtildi. Araştırmanın yapıldığı Kanada´nın  Ontario kentindeki McMaster Üniversitesinden araştırma yöneticisi  Darryl Leong “bu basit el sıkma gücü yönetimiyle kalp krizinden ölme rizikolarını daha kolayca ve ucuza saptayabiliriz” dedi.  Doktorlar, henüz teşhis edilmemiş sağlık sorunları olan hastaların hastalıklarını  belirlemek için el sıkışma testi kullanabilecekleri vurgulandı. Bilimsel makalede, araştırmacıların,  koldaki kas gücü ile genel sağlık ve olası kalp problemleri arasındaki bağlantı ne olduğunu açıklayamadıkları da yer aldı.

Toprağa ekilen kitap

Toprağa ekilen kitap