Sözcü Plus Giriş
GALERİ Game Of Thrones’da neler yaşandı? 24 Haziran 2015 08:03
1 Final bölümünün de yayınlanmasıyla birlikte bu sezon da Game Of Thrones’a veda ettik. Kimi zaman burukluk, çoğunlukla hayal kırıklığı ama yine de dört gözle bekletecek 1 yıl bıraktı geride tüm karakterleriyle birlikte. Tyrion’ın kıtalararası yolculuğu, Cersei’nin ilk defa entrikalarda yenilmesi, Daenerys’in ejderhalarla dansı ve dizimizin olmazsa olmazı Stark ailesinin bahtsızlığı ile geçirdik 5. sezonu.

Artık kimi yerlerde kitaptan ayrı ilerlese de sezon finali ile gösterdi ki karakterlerin sonları pek bağımsız ilerlemeyecek gibi. Biz de bu yazımızda 5. sezonda karakterlerimizin başına gelenlere bir göz gezdirelim.

(Kaynak:cagrikacmaz.com)
2 Tahtın geç kalmış sahibi, ejderhaların anası, Meereen’in bahtsız kraliçesi nam-ı diğer Khaleesi’miz Daenerys, bu sezonun en az kazayla kurtulan karakterlerinden diyebiliriz. Özellikle iç karışıklıklarının hüküm sürdüğü Meereen’de elinden geleni yapmasına rağmen suratsız katillerin suikast planlarıyla uğraşmaktan yoruldu.

Sırf şehrinde huzuru sağlamak için şehrin zenginlerinden Hizdarh zo Loraq ile evlenip, ölüm çukurlarını açtırmasına rağmen ölümden Drogon sayesinde kurtuldu. Aynı zamanda artık arkasında Tyrion Lannister, Lord Varys gibi Westeros’un külünü yutmuş en zeki karakterlerin de olması taht için elini güçlendirmesine sebep oldu.
3 Memleketinden uzağa sürülüp yedi krallığın ötesine tekin bir yolculuğa çıksa da, Tyrion yine dört ayak üzerine düşmesini bildi. Lord Varys korumasında başlayan Meeren yolculuğu bir genelevde mola verdiklerinde Jorah Mormont ile kaderlerini ortak değiştiren adımı atmış oldular. Başka bir yerde hayatında bir değişim yaşanması beklenemezdi zaten.
4 Önce köle gemisi tarafından tutsak edilip, ardından dövüş çukurlarında bir kılıcın ucuna bağlı olan hayatları sevgili Daenerys sayesinde Meereen’de kısa süreli de olsa ülke yönetimine götürdü.

Şu an Lord Varys ile birlikte fantastik dünyanın öbür ucunda yeni hükümdarlıklarını yönetmekle meşguller. Kısacası kendisine 5. sezonun nadir kazanan karakterlerinden biri diyebiliriz. Sevdiğimiz yaşayan bu kadar az karakter kalmışken tahtaya vurmakta fayda var.
5 Hazır söz bahtsızlıktan açılmışken bu sene kesinlikle Westeros’un kaybedeni Cersei Lannister oldu diyebiliriz. Bitmek bilme Tyrell nefretinden dolayı başına gelmedik kalmadı entrika kraliçemizin.

Önce yıllardır uyuyan Yedi’ye hizmet eden savaşçı oğulları ordusunu uyandırarak silahlandırıp, sonrasında Kraliçe Margaery ve kral muhafızı kardeşi çiçek şövalye Loras Tyrell’i tutuklattırıyor. Her şeyin iyi gittiğini düşünürken ensest ilişki yaşadığı Lancel Lannister’ın kendisini ifşa etmesiyle bir anda zindana düşüren süreçle sonlanıyor.
6 Buraya kadar bile durum oldukça acıklıyken bir de utanç yürüyüşü maksadıyla çırılçıplak soyulup, kendisine hakaretler eden halk arasında saraya kadar yürüdüğü yol benim için bile bitmedi, onu düşünemiyorum. Ama benim bildiğim Cersei gelecek sezon gözlerin içine baktığı rahibelerin hiçbirini sağ bırakmaz.
7 Acılar ailesi Stark’ın belki de en şanslı üyesi minik Arya’mız artık Bravos’un Çok Yüzlü Tanrı’sına hizmet eden ve yeteneklerini geliştiren bir konuma geldi dizimizde. Tapınağa gelen ölüleri yıkayarak başlayan eğitim süreci, yüzünü istediği surat ile değiştirmeyi öğrenip en büyük amaçlarından birine ulaştı.
8 Her gece yatarken saydığı öldürülecekler listesinin başındaki Ser Meryn’i yüzünü değiştirerek sonsuzluğa uğurladı. Tabi bunun sonucunda Çok Yüzlü Tanrı’nın görevini yapmadığı ve bir türlü beklenen hiç olamadığı için şu an tam olarak sonuçları bilinmeyen bir değişime uğradı final bölümünde. Bakalım gelecek sezonlarda karşımıza nasıl yeniliklerle çıkacak. Açıkçası sonunu en çok merak ettiğim dizi karakterlerinden bu tatlı kız.
9 İnsanı sinir edecek derecede saf ve bir türlü hatalarından ders almayan dizideki yegane düz karakterimiz Sansa, 5. sezon ile birlikte entrikalarla yaşamaya alıştı diyebiliriz. Özellikle Littlefinger ile olan yolculuğunda öğrendiklerini bundan sonraki sezonlarda da ortaya koyacak gibi.
10 Psikopat Ramsay Snow ile olan mecburi evliliği ve yaşayabileceği en kötü ilk gece tecrübesi ile o da artık eski kırılganlığından uzaklaştı. Hatta öyle ki, Ramsay’in korkusundan geçmişini hatırlamayan Reek yani Theon Greyjoy ile birlikte kaçışı sanırım başka söze gerek bırakmıyor. Kim bilebilir, belki de ileride Cersei’nin varisi bellidir…
11 Stannis Baratheon belki de dizide izleyici açısından tek sezonda hissedilenlerin değiştiği yegane karakter diyebiliriz. Geçen sezon herkes hak ettiği krallığı alması taraftarıyken, bu sezon yaptıklarıyla izleyicilerdeki kredisini tüketti. Sezonun başlarında sura yaptığı yardımlar hoş karşılansa da Kış Tepesi’nin Bolton’ların elinden almak için çıktığı yolda insanlığını da bıraktı.
12 Önce kızıl saçlı tehlike Melisandre’nin sözlerine inanarak karı bitirmek için o güzelim kızı Shireen’i yaktı. Sonrasında ise karısının kendisini asmasına sebep oldu. Kaçanlardan geriye kalan bir avuç askeriyle de Bolton’lar karşısında utanç verici bir yenilgiye uğradı.

Artık kaderi görevi bitmeyen kadın şövalye Brienne’nin avuçlarında. Bakalım gelecek sezonda karar ne yönde şekillenmiş olacak. Beter ol Stannis diyor ve sayfasını kapatıyoruz.
13 Geldik 5. sezonun izleyicide en fazla yara bırakan karakteri, Stark’ların son büyük evladı, başına ne geldiyse onurlu ve hümanist duruşundan gelen Jon Snow’a. Bu sezon aslında oldukça güzel başladı Jon Snow için. Önce yabanılları Sur Savaşı’nda yendi, Mance Rayder’ı esir aldı ve Gece Nöbetçi’lerinin Lord Kumandan’ı seçildi. Bölümler ilerledikçe bu iyi günler, Gece Nöbetçi’lerinin kuşkuları sebebiyle gergin zamanlara bıraktı yerini.

Çünkü onurlu kardeşimiz Jon Snow’un kalbi, yabanılların Sur ötesinde donmasına el vermemiş ve aynı zamanda Ak Yürüyenler ile savaşmak için kaynak olmaları umuduyla onları Sur’un içine getirmek için ayaklarına kadar gitmişti. Bu durum bardağı taşıran son damla oldu ve Gece Nöbetçi’lerinin haince saldırısına uğradı. Sezonun son sahnesinde arkadaşları tarafından bıçaklanan Lord Kumandan Jon Snow, son darbeyi ise hayatını kurtardığı veletten yedi. Ne demişler; “Besle kargayı oysun gözünü” .

Kitapları da okuyan biri olarak içimde Jon Snow’un seriye geri döneceği hissi mevut. Gelecek sezon ne gösterecek hep beraber göreceğiz.
14 5. sezonu geride bıraktığımız ve hala yarası taze olan şu günlerde hatırlamamız gereken birkaç durum mevcut. Öncelikle dizi gerek zaman gerekse yaşanacak gelişmeleri tahmin edilemez kılmak için kitabın çoğu detayını işlemiyor. Örneğin Victorian Greyjoy karakteri kitapta önemli bir yer tutarken 5. Sezonda daha varlığının bilinmemesi oldukça ilginç.

Aynı zamanda kitapta Sansa Stark’ın aslında hiçbir zaman Ramsay Snow ile evlenmediği de bir diğer ayrıntı. Ayrıca Prenses Shireen ve Stannis Baratheon’un karısı hiçbir zaman savaşa gitmiyor ve surda kalıyor. Daha net bir örnek vermek gerekirse şu konuşmayı inceleyebiliriz:
15 Jon: Stannis’ten hiç haber yok. Ne durumda olduklarını sen bile bilmiyor musun?Melisandre: Sürekli ama sürekli ateşe bakıyorum, Azor Ahai nerede diye ama kahretsin sadece seni görüyorum Jon Snow. Sadece seni.
16 Şimdi son sahneye biraz daha farklı gözle bakıyorsunuz değil mi? Kim bilir belki de Jon Snow gider, Azor Ahai gelir…
17