Sözcü Plus Giriş

İlk transseksüel okul müdürü

Hindistan'ın Batı Bengal eyaletinde bir yüksekokulun müdürlüğüne transseksüel aday Manabi Banerjee atandı

Güncellenme: 17:48, 27/05/2015
İlk transseksüel okul müdürü

Hindistan’da ilk kez bir yüksekokula transseksüel müdür atandı. Batı Bengal eyaletinde yüksekokul müdürlerini seçen heyetin başkanı Dipak K. Kar, Krişnagar’da sadece kızların kabul edildiği bir yüksekokulun müdürlüğüne transseksüel aday Manabi Banerjee’nin atandığını, Banerjee’nin yeni görevine 9 Haziran’da başlamasının beklendiğini söyledi.

TRANSEKSÜELLER KARARI SEVİNÇLE KARŞILADI

Kar, 20 yılı aşkın süredir öğretmenlik yapan Manabi Banerjee’nin gerekli yöneticilik deneyimine sahip olduğunu ifade etti. Hindistan’daki transseksüeller kararı sevinçle karşıladı. Transseksüel hakları için çalışan Mitr Trust örgütünün yöneticisi Rudrani Çettri, “Bu bizler için gurur anı. İnsanların transseksüelleri kabul etmeye başlaması harika. Herkes bu karardan gurur duymalı” diye konuştu.

“YASAL ÜÇÜNCÜ CİNSİYET”

Hindistan Yüksek Mahkemesi, geçen yıl transseksüellerin yasal bir “üçüncü cinsiyet” olarak tanınmasına hükmetmiş, bu kişilerin eğitim, istihdam ve sağlık alanlarında azınlık haklarından ve imtiyazlardan faydalanmasının önünü açmıştı. Batı Bengal’in başkenti Kalküta’nın 105 kilometre kuzeyinde bulunan Krişnagar’daki yüksekokulun fen bilimleri ve beşeri bilimler alanlarında lisans programları verdiği belirtildi.

Eşcinsel evliliğe sert tepki

Eşcinsel evliliğe sert tepki