Sözcü Plus Giriş

‘İntiharı çok düşündüm’

Stephen Hawking’le 26 yıl evli kalan Jane Hawking defalarca intiharı düşündüğünü söyledi

Güncellenme: 12:49, 18/05/2015
‘İntiharı çok düşündüm’

Stephen Hawking ile 26 yıl evli kalan Jane Hawking, tekerlekli sandalyeye mahkum eşine ve üç çocuklarına tek başına bakarken defalarca intiharı düşündüğünü itiraf etti.

Telegraph gazetesine röportaj veren 71 yaşındaki Hawking, anılarını anlattığı “Sonsuza Yolculuk” kitabından uyarlanan ve geçen yıl izleyiciyle buluşan The Theory of Everything (Herşeyin Teorisi) filminin başarısına hâlâ şaşırdığını söyledi. Genç fizikçiyi canlandırarak Oscar kazanan Eddie Redmayne'i sette ilk gördüğünde Stephen'ı görmüş gibi olduğunu, kendisini canlandıran Felicity Jones'u gözleri dolmadan izleyemediğini anlattı. Motor nöronların büyük kısmını öldürerek sinir sistemini felç eden, ancak beynin zihinsel faaliyetlerine dokunmayan hastalık yüzünden Hawking sürekli bakıma muhtaç hale geldi.

Tedavi masraflarını ABD'deki yardım kuruluşları sayesinde karşılayabildiklerini anlatan Jane Hawking, 1988'de Stephen'ın ünlü eseri “Zamanın Kısa Tarihi” yayınlanınca gelen şöhretin de eşini değiştirdiğini söylese de ayrıntılara girmedi. Yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı sayesinde iletişim kurabilen Stephen Hawking, 1991'de Jane'den ayrılıp bakıcısı Elaine Mason ile evlenmişti. Stephen Hawking ile iyi arkadaş olduklarını vurgulayan Jane, “Evliliğimiz büyük bir başarıydı. Stephen yapmak istedikleri başardı, üç harika çocuğumuz oldu. Eskisi gibi tutkuyla olmasa da onu hala çok seviyorum” dedi.

Hawking'ten

Hawking’ten “genç kızlara” tavsiye