Evde yapılabilen ilk AIDS testi

Yasal olarak piyasaya çıkan ve kendi kendine uygulanabilen ilk HIV/AIDS testi, İngiltere'de satışa sunuldu

Evde yapılabilen ilk AIDS testi

sozcu.com.tr/DIŞ HABERLER

Test, verdiği sonuçlarda yüzde 99,7 oranında doğruluk sağlıyor.

Yaklaşık 26 bin kişinin HIV virüsü taşıdığı düşünülen İngiltere’de, insanların büyük bir kısmı hastalığa yakalandığını bilmiyor.  Virüs taşıdığının bilincinde olmayan hasta grubu, toplumda bu hastalığı yaymaya devam ediyor.

Günümüzde HIV, erken teşhis edildiği takdirde kontrol edilebilir bir hastalıkken, geç teşhis edildiğinde ölüme sebebiyet veriyor.

Test kiti, parmaktan alınan kanla ölçülüyor ve 15 dakika içinde sonuçları iletiyor.

BioSure adlı insanların kendi kendilerine uygulayabildiği HIV testinin kurucusu Brigette Bard, bunun AIDS testini normalleştirmede önemli bir adım olduğu söyledi.

Bardi, internet üzerinden satışa sunulan testin, en çok “gizlilik” gerekçesiyle tercih edildiğini ve insanların kendilerini gizlice test edebilmesinin önemli olduğunu belirtti.

HIV pozitif çıkan her sonucun, uygun bir sağlık kurumunda da kontrol edilmesi gerektiğini belirten Bardi, risk grubunda olanların her 3 ayda bir testi tekrarlaması gerektiğini dile getirdi.

HIV testinin anonim bir şekilde yapılmasını isteyen kişiler, evde kan alınıp tüpleri laboratuvarlara gönderilebiliyor ve sonuçları en erken 5 gün içinde alabiliyor. Ancak bunun için, BioSure testine göre 160 kat fazla kan vermek gerekiyor.

İngiliz Kings College Hastanesi doktorlarından Michael Brady, yeni testin heyecan verici olduğunu, teşhis edilmeyen ya da geç teşhis edilen virüslerin böylece önlebileceğini, hastalığın yayılmasının da önüne geçilebileceğini söylüyor.

HIV’in erken teşhisi sadece hastanın kendisi için değil, kamu sağlığını da kuvvetlendirdiği için büyük önem taşıyor.

HIV pozitif hastaların yaklaşık yüzde 40’ı geç teşhis kurbanı oluyor. Geç teşhis edilen hastalar ise, teşhisten 1 yıl sonra ölüm riskiyle yüzyüze geliyor.

Uzay boşluğunda teleskop tamiri

Uzay boşluğunda teleskop tamiri

Loading...