Sözcü Plus Giriş

Liderlere “süper kahraman” protestosu

Almanya'da, G-7 liderlerinin maskelerini takan süper kahraman kostümlü çevreci grup, enerji politikalarını protesto etti

Güncellenme: 15:17, 19/05/2015
Liderlere “süper kahraman” protestosu

Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Petersberg İklim Diyaloğu” toplantısı kapsamında Fransız Cumhurbaşkanı François Hollande’ı karşıladığı sırada “AVAAZ global halk hareketi” üyeleri tarafından protesto edildi. 2050 yılına kadar yüzde yüz temiz enerjiye geçilmesini talep eden göstericiler ellerinde “Bizim çevreci Başbakanımız nerede?”, “Çevreci liderler kömür yakmaz” ve “kömürü toprağın altında bırak” yazılı pankartlar taşıdı.

“ÇEVRECİ BAŞBAKAN”

Merkel’in Hollande’yi karşıladığı esnada sloganların dozunu artıran göstericiler, “Temiz enerji istiyoruz” ve “Kömürü durdurun, çevreyi koruyun” şeklinde sloganlar attı. Gösteriyi AVAAZ adına organize eden Christoph Schrott, Merkel’i işaret ederek, 7 Haziran tarihinde Münih yakınlarındaki Elmau Sarayı’nda yapılacak G-7 liderler zirvesinin, “çevreci başbakanın dönüşü” olması gerektiğini belirtti.

AVAAZ göstericilileri içinde bir grup üzerilerinde G-7 liderlerinin maskelerini taşıyan süper kahraman kostümleri giydi. Öte yandan, Green Peace üyesi bir grup çevreci de AVAAZ grubunun yanında bir gösteri yaptı.

Makedonya'da siyasi gerilim yükseliyor

Makedonya’da siyasi gerilim yükseliyor