Neruda’yı bakteri öldürdü iddiası

Dünyanın en sevilen şairlerinden Şilili Pablo Neruda’nın ölümüyle ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı

Neruda’yı bakteri öldürdü iddiası

İspanya'nın Murcia Üniversitesi uzmanlarına göre Neruda'nın ölümünü vücudunun direncini zayıflatan “zehirli” bir bakteri tetikledi. Şili'de 11 Eylül 1973'te Augusto Pinochet’yi iktidara getiren CIA destekli askeri darbeden yalnızca 12 gün sonra yaşamını yitiren şair-düşünür Pablo Neruda'nın ölümüyle ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. İspanya'nın Murcia Üniversitesi'nden adli tıp uzmanları, şairin bedeninde Staphylococcus aureus adlı bir bakteriye rastladıklarını duyurdu. Yetkililer genetik analizin sonuçlarını bekliyor.

KOYUN KANINDA ÜRÜYOR

Bakteri, koyun kanında altın sarısı koloniler üremesine yol açıyor. Taze defbrine koyun kanı hemoliz için en uygun olan kan ve klinik mikrobiyolojide sıklıkla kullanılıyor. Söz konusu bakterinin bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde asıl enfeksiyon etkeniyle beraber görülmesi iyileşmeyi geciktiriyor, hatta uzmanların savına göre Neruda örneğinde görüldüğü üzere ölümü tetikleyebiliyor.

MUHALEFET BAYRANĞINI AÇACAKTI

Ölümü sırasında şairin şoförlüğünü yapan Manuel Araya, Neruda'nın başkent Santiago'daki bir hastaneden kendisini aradığını ve midesine yapılan bir iğnenin ardından fenalaştığını söylediğini aktarmıştı.  Resmi ölüm belgesinde, Neruda'nın prostat kanserinden hayatını kaybettiği belirtilse de, Şili'de yaygın kanı şairin zehirlendiği yönünde. Pinochet yönetimi Allende'nin katlinden sonra Neruda'nın bayrağı devralacağından çekiniyordu. Nitekim şairin Meksika'ya geçerek muhalefeti örgütlemeyi planladığı da biliniyor.

Şili Komünist Partisi daimi üyesi olan Neruda, 1971 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görüldü. Şair ayrıca Nâzım Hikmet Barış Ödülü'nün de sahibiydi.

Yüzyıllık Yalnızlık bulundu

Yüzyıllık Yalnızlık bulundu

Loading...