Sözcü Plus Giriş

Neverland 100 milyon dolara satışta

Michael Jackson'ın dillere destan çiftliği Neverland, ölümünden altı sene sonra 100 milyon dolara satışa çıktı

Güncellenme: 14:29, 29/05/2015
Neverland 100 milyon dolara satışta

Jackson ölümünden üç sene önce, çalışanlarının maaşını ödemediği çiftliği kapatmak zorunda kalmıştı. İçinde lunapark, sinema, tenis kortu, havuz, dev bir çiçek saat gibi çarpıcı alanları bulunan çiftliği, Jackson'ın borcuna karşılık satın alan firma içeriyi restore ettirdi ve şimdi de satış duyurusunu yaptı.

“ÇOCUKLARIN HİÇ BÜYÜMEDİĞİ BİR YER”

Kaliforniya, Santa Barbara'da bulunan çiftliğin içinde bir dönem hayvanat bahçesi de bulunuyordu. Michael Jackson, Peter Pan masalında, çocukların hiç büyümediği adanın ismi olan ‘Neverland'i verdiği bu alanı 1987'de satın almış ve çocuklar için bir hayal dünyası yaratmaya niyetlenmişti.

CİNSEL İSTİSMAR SUÇLAMASI

Çiftliğinde sık sık çocukları ağırlayıp içerideki oyun alanlarında oynamalarına izin veren Jackson 1993 yılında evinde ikâmet etmelerine izin verdiği bazı çocuklara karşı cinsel istismar suçlamalarıyla karşılaşmıştı. Suçlamalar 2003'te tekrar karşısına çıktı.

MÜLKÜ GÖRMEK İSTEYENLERE ÖN YETERLİLİK TESTİ

Michael Jackson'ın 1988-2005 yılları arasında ikâmet ettiği 1214 hektar büyüklüğündeki ‘Neverland', yeni adıyla Sycamore Vadisi Çiftliği şimdi Sotheby’s ve Hilton&Hyland ortaklığında 100 milyon dolara satışa çıkarıldı. Firma yetkilileri, satış duyurusunu içeriyi gezip görmek fırsatı olarak değerlendirecekleri şimdiden uyarıyor. Sotheby’s'ten Suzanne Perkins, mülkü görmek isteyecek olanları ciddi bir ön yeterlilik testinden geçireceklerini ve içeride insanlara ‘tur' yaptırmayacaklarını açıkladı.

“ESKİ HALİNDEN TEK TÜK İZLER VAR”

Kaldı ki restorasyonun ardından bu devasa alanda, bir zamanlar Neverland olduğuna dair pek bir iz de kalmamış durumda. Suzanne Perkins, Wall Street Journal'a yaptığı açıklamada ‘popun kralı' tarafından inşa edilen eğlence parkının söküldüğünü ve bir zamanlar buradaki çiftlikte bulunan hayvanat bahçesinde yaşayan meşhur egzotik hayvanlarının da uzun süre önce başka bir yere nakledildiğini anımsattı.

Perkins Neverland'den tek tük kalan izlerin arasında içerideki tren ve çiçek saat olduğunu da ekledi. Arazide şu anda iki gölün arasında konumlanan altı odalı ana malikane, iki ayrı konuk evi, basketbol ve tenis kortları, barbekü alanı, 50 koltuklu sinema salonu, yüzme havuzu yer alıyor.

Michael Jackson'ın estetik hikayesi

Michael Jackson’ın estetik hikayesi