Sözcü Plus Giriş

Paris’te İstanbul bayramı

Paris'in "Faubourg St.Denis" sokağında geleneksel "la petite Istanbul en fete" Küçük İstanbul Bayramı etkinliği düzenlendi

Güncellenme: 12:40, 31/05/2015
Paris’te İstanbul bayramı

Fransa'nın başkenti Paris’te Türk iş yerlerinin yoğun olarak bulunduğu “Faubourg St.Denis” sokağında geleneksel “la petite Istanbul en fete” Küçük İstanbul Bayramı etkinliği düzenlendi. Türk göçmen derneği L’ACORT ve Paris’in 10. bölge belediyesi tarafından bu yıl 6. düzenlenen etkinlik renkli görüntülere sahne oldu. Sahneye çıkan müzik grupları, Türk, Yunan, Ermeni, Fransız ve Afrika müziğinden örnekler sunarken, etkinliğe katılanlar toplu halde dans edip, söylenen şarkılarda tempo tuttu.

El sanatları eserlerinin de sergilendiği etkinlikte Türk mutfağından yemekler, yeni çıkan Türkçe kitaplar ve Türkiye ilgi ilgili Fransızca eserler de sunuldu.

“AMAÇ, ANADOLU KÜLTÜRÜNÜ PARİS’E TAŞIMAK”

L’ACORT temsilcisi Ümit Metin, amaçlarının bu tür etkinliklerle Anadolu kültürünü bir ölçüde Paris’e taşımak ve başkentte yaşayan dünyanın dört bir yanından gelmiş göçmenlerle de işbirliği ve dayanışmalarını artırmak olduğunu söyledi. Faubourg St.Denis, Türk işverenlere ait lokanta, kasap, gıda pazarı, berber, kuyumcu ve butikleriyle Paris’in bilinen renkli bölgeleri arasında yer alıyor.

Hugh Jackman tekrar İstanbul'da

Hugh Jackman tekrar İstanbul’da