Pussy Riot bu kez toprak altına girdi

Rus feminist punk-rock kollektifi Pussy Riot, Eric Garner için ilk kez İngilizce söyledi

Pussy Riot bu kez toprak altına girdi

Politik duruşuyla ve protestolarıyla bilinen Pussy Riot, polisin şiddet kullanması sonucu hayatını kaybeden Eric Garner'ın ölümünden ilham alarak Yeah Yeah Yeahs‘ten Nick Zinner, Miike Snow‘dan Andrew Wyatt ve New Yorklu punk ikonu Richard Hell ile birlikte single yayınladı ve klip çekti.

Grup üyeleri Nadezhda Tolokonnikova ve Maria Alyokhina, “I can’t breathe” (Nefes alamıyorum) isimli parçanın klibinde açık bir mezarda yatarken görüntüleniyor ve ikilinin üzerine toprak atılıyor.

Şarkı aynı zamanda, grubun ilk ingilizce parçası olma özelliğini taşıyor. Şarkıda Nick Zinner'ı bas ve piyanoda görürken, Richard Hell ise Eric Garner'in son cümlelerini okuyor.

Klipte Pussy Riot üyelerinden Masha ve Nadya, Rus çevik kuvvet üniforması giymiş olarak yer alıyor. Bütün dünyadaki polis şiddetinden, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı olan savaşçı tutumuna kadar zekice eleştirilerle dolu olan klibin yönetmeni Mikhail Vihrov, konsept ise Pussy Riot üyelerine ait.

ABD’nin New York kentinde, gözaltına alındığı sırada boğazının sıkılması sonucu hayatını kaybettiği ileri sürülen Eric Garner ile ilgili soruşturmada jüri, olayda sorumluluğu bulunduğu iddia edilen “polisin yargılanmasına gerek olmadığı” kararına varmıştı. Karar, başta New York olmak üzere ABD’nin birçok eyaletinde protestolara neden olmuştu.

Pussy Riot üyelerine kırbaç cezası!Pussy Riot üyelerine kırbaç cezası
Loading...