Sözcü Plus Giriş

Uzay aracı Merkür’e çakıldı

NASA'nın 11 yıl önce fırlattığı uzay aracı Messenger, Merkür'e çaklıdı

Güncellenme: 15:53, 01/05/2015
Uzay aracı Merkür’e çakıldı

NASA’nın Ağustos 2004’te Güneş’e en yakın gezegen Merkür’ü gözlemlemek için fırlattığı Messenger uzay aracı ömrünü tamamlayarak gezegenin yüzeyine çakıldı. Uzay aracının resmi internet sitesi ve Twitter hesabından yapılan açıklamada, fırlatılmasından altı buçuk yıl sonra Merkür’ün yörüngesine yerleşen Messenger’ın yakıtının bittiği ve dört yıllık görevinin de sona erdiği belirtildi.

ÇARPMANIN ETKİSİYLE 16 METRELİK KRATER OLUŞTU

NASA’nın aracı, dün gece saatte yaklaşık 14 bin kilometre hızla Merkür’e düştü. Mart 2011’de Merkür’ün yörüngesine oturarak gezegenin tamamını gözlemleyen ilk uzay aracı olan Messenger’ın düşmesiyle gezegenin yüzeyinde yaklaşık 16 metre çapında krater oluştu. Çakılmanın gezegenin Güneş’e bakan yüzünde meydana gelmesi nedeniyle NASA teleskopları Messeger’ın Merkür’e çarpış anını gözlemleyemedi.


GEZEGENİN YÖRÜNGESİNDE 4 BİN 100 TUR ATTI

Uyduda bulunan ve ilk önce yakıt olarak kullanılması planlanmayan helyum gazının devreye sokulması sonucu Messenger’ın ömrünün beklenenden birkaç hafta uzun sürdüğü bildirildi.

2011’den bugüne Merkür’ün yörüngesinde 4 bin 100 tur atan Messenger, gezegenden dünyaya 289 binden fazla görüntü gönderdi. Saatteki ortalama hızı 147 bin kilometre olan uydu, gezegenle birlikte güneşin etrafında 32,5 kez döndü.

Avrupa Uzay Ajansı ve Japon Uzay Ajansı, 2024’te Merkür’ün yörüngesine yerleşmek üzere 2017’de iki yeni uydu fırlatmayı planlıyor.

Uzay gemisi dünyaya düşecek

Uzay gemisi dünyaya düşecek