Sözcü Plus Giriş

ABD’nin Kansas eyaletinde yaşayan 70 yaşındaki Verda Byrd, bebekken evlatlık verildiği siyahi ailenin tek çocuğu olarak yetiştirildi. 2013 yılında, yani 68 yaşında hakkındaki gerçeği öğrenen Byrd, biyolojik ailesini araştırmaya koyuldu.

Beyaz bir ailenin 10 çocuğundan biri olduğunu öğrenen Byrd’in, 1942 yılında Jeanette Beagle adıyla Teksas eyaletinin Converse şehrinde dünyaya geldiği ortaya çıktı.

Eşini ve çocuklarını terkeden babası ve bir kazada ağır şekilde yaralanan annesi yüzünden kardeşleriyle birlikte ailenin elinden alınan Verda Byrd, Newton şehrinde yaşayan ve maddi durumu iyi olan siyahi Ray ve Edwinna Wagner çiftine evlatlık olarak verildi.

İki evlilik yapan ve bir de kız çocuğu bulunan Byrd, 2013 yılında biyolojik ailesini aramaya koyuldu. Gerçek annesinin ve babasının beyaz olduğunu, kendisine 70 yaşındayken açıklayan yaşlı annesi başka bir bilgi vermeden bir süre sonra hayatını kaybetti.

Byrd ise, ortaya çıkan gerçek üzerine şoke olmuş. Şaşkın kadın, yaşadığı durumla ilgili olarak “Bu inanılmaz bir şey” diyor.

Ancak bu durum, Byrd’in hayata bakış açısında bir değişikliğe yol açmamış. Verda Byrd, “Ailem siyahtı ve ben de siyah bir kadın olma konusunda çok rahatım” şeklinde konuştu.

Aslında Verda Byrd’in bu açıklaması, son zamanlarda büyük tartışma yaratan Rachel Dolezal’in kararı üzerine gündeme geldi. “Renkli İnsanların Gelişimi için Amerikan Ulusal Derneği”nin (NAACP) Spokane Başkanı olan Rachel Dolezal, aslında beyaz olduğunun ancak zenci rolü yaptığının ortaya çıkmasının ardından görevinden istifa etmişti.

Rachel Dolezal, yıllarca kendini siyahi olarak tanıtmış, çoğunluğu beyaz olan toplumda ırkçılığa uğradığını ifade etmişti. Bu yalan ortaya çıkınca ir insan hakları örgütünün liderliğinden istifa etti.

Byrd bu konuyla ilgili olarak, “O ırkı hakkında yalan söyledi, ben ise yalan söylemedim çünkü gerçeği bilmiyordum” şeklinde konuştu.

Çeviri: Seda TÜRKOĞLU

Son güncelleme: 20:18 28.05.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more