Sözcü Plus Giriş
GALERİ 1000 yıllık heykelin içinden bakın ne çıktı 26 Şubat 2015 06:40
1 Hollanda'daki Drents Müzesi uzmanları, heykeli Meander Tıp Merkezi'ne gönderip bilgisayarlı tomografisini çektirdi.
2 Yapılan DNA testlerinin ardından, mumyanın günümüzden bin yıl öncesine ait olduğu tespit edildi.
3 Heykel ve içindeki mumyanın interaktif tomografisi, mayıs ayına kadar Macaristan'daki Ulusal Tarih Müzesi'nde sergilenecek.
4 Ancak yapılan incelemede Buda heykelinin içinde, Budist bir rahibe ait olduğu tahmin edilen mumyalanmış bir beden çıktı. Asya’daki Budist keşişlerin arasında kendini mumyalama uygulamasına sıklıkla rastlanıyor.
5 Yakın zamanda Moğolistan’da bulunan 200 yıldır meditasyon pozisyonundaki mumya de bu uygulamaya bir örnek teşkil etmişti.Moğolistan'da 200 yıl önce meditasyona geçen bir rahibin lotus pozisyonunda oturur vaziyette bulunan mumyalaşmış bedeni dünyayı şoke etmişti.
6 Yeni iddiaya göre, rahibin beden hala canlı ve 'derin meditasyona' devam ediyor.
7 İngiliz The Independet gazetesinin haberine göre, Moğolistan’ın Songinokhairkhan eyaletinde, 200 yıl önce meditasyona geçen Lama’nın ( Tibetli rahip) mumyalaşmış bedeni hala yaşıyor.
8 İddia, Moğolistanlı Budist akademisyenlerden geldi. Gazete, geçtiğimiz hafta bedeni gün ışığına çıkan Budist’in 'lotus’ duruşu adı verilen pozisyonda olduğu ve açık olan sol eli ve Sutra öğütlerini sembolize eden sağ eli, eski geleneklere göre ’tukdam’ (Budalık mertebesinden bir önceki aşama) meditasyonunda olduğuna dair bir işaret olduğunu yazdı.
9 TUKDAM EVRESİNE ULAŞMIŞ; BUDALIĞA BİR ADIM KALMIŞ

Mükemmel şekilde korunmuş kalıntıların adli tıp uzmanları tarafından hala araştırıldığının ifade edildiği haberde, mumyanın aslında hala derin meditasyonda olduğu ve "tukdam" denilen çok özel bir ruhsal evrede olduğunun tahmin edildiği ifade edildi.

"Tukdam" denilen ruhsal evre mumyanın ölmediği ve gerçek bir Buda olmaktan bir adım uzakta olduğu anlamına geliyor.Bedeni inceleyen adli tıp uzmanları, mumyalaşmış bedenin Tibetli bir Budist öğretmene ait olduğunu düşünüyor.
10 Başkent Ulaanbataar'a götürülen kalıntı uzmanlar tarafından incelecek. Kalıntının bir öğretmen olan Lama Dashi Dorzho Itigilov'a ait olduğu düşünülmektedir.

Dashi-Dorzho Itigilov, 1852'de doğmuş bir Buryat Budist Lama'ydı. Kalıntıların makroskobik çörümeye maruz kalmadığı tespit edildi.
11 Bilim insanları, 500 yıl önce kurban edilerek, Arjantin topraklarındaki bir yanardağın zirvesine gömülen Inka mumyasının ölümüne ait sır perdesini kaldırmayı başardı.
12 500 yaşındaki bu İnkalı kız kurban edildiğinde henüz 13 yaşındaydı. İnkalı kızdan aldıkları saç örneklerini inceleyen bilim adamları kurban edilme töreninin korkunç yüzünü de açığa çıkardı.
13 Yapılan testlerde kızın bira ve koka yapraklarıyla ağır bir şekilde uyuşturularak, donması için Andes Dağı'na terk edildiği ortaya çıktı.
14 'Buz kardeş' olarak da bilinen İnkalı kız, iki kardeşiyle beraber 1999 yılında Arjantin'de Andes Dağı'nda bulunmuştu.
15 Aradan geçen 500 yıla rağmen dün ölmüş gibi canlı duran ve hiçbir organı hatta üzerindeki giysiler bile çürümeyen kız, İnka kabilesine bağlı.
16 Kızla birlikte 7 yaşında bir çocuk ve 6 yaşındaki başka bir kız daha bulunmuştu.
17 1999 yılında bulunan bu inanılmaz mumya üzerinde yıllardır araştırmalar yapılıyor.
18 Kızın akciğerinde tüberküloza benzeyen akciğer enfeksiyonlarına rastlandı. İlk kez bir mumyada bir enfeksiyon bulundu.
19 DNA testlerinde de bütün hücrelerinin sağlam olduğu belirlendi.
20 3 küçük çocuğun yanında bulunan altın, gümüş, giysiler, yiyecekler ve bilinmeyen bir beyaz kuş tüyleri çocukların kurban edilmiş olma ihtimalini arttırıyor.
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31