30 bin kişi sokaklara döküldü

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da geçen hafta sonu düzenlenen saldırılarda hayatını kaybeden iki kişi anıldı

30 bin kişi sokaklara döküldü

Krudttönden Kültürevi önünde binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen törende, saldırılarda ölen Finn Nörregaard ve Dan Uzan için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Danimarka Başbakanı Helle Thorning Schmidt, törende yaptığı konuşmada, “Biz Hristiyan, Müslüman ve Yahudiler omuz omuza, el ele tutuşarak ve beraber bu tehditten kurtulacağız” dedi. “Biz, bütün Danimarkalılar birlik olacağız” diyen Schmidt, bütün dünyaya desteklerinden dolayı İngilizce ve Fransızca teşekkür etti.

30 BİN KİŞİ TOPLANDI

Emniyet sözcüleri kalabalığın sayısının 30 bin civarında olduğunu söyledi. Fransa’nın Kopenhag Büyükelçisi Francois Zimeray da Danimarka polisinin fedakarlıkları sayesinde hayatının kurtulduğunu ifade etti. Danimarka Yahudilerinin lideri Dan Rosenberg Asmussen ise hayatını kaybeden Yahudi Dan Uzan’ın acısını paylaşan herkese teşekkür etti.

MÜSLÜMANLARLA İLİŞKİMİZ ÇOK İYİ

Asmussen, Müslümanlarla hiçbir sorunları olmadığını belirterek, “Bana son günlerde Müslümanlarla olan ilişkilerimiz hakkında sorular geliyor. Şunu net bir şekilde ifade etmeliyim ki Müslüman örgüt ve derneklerle çok iyi ilişkimiz var. Terör eyleminin olduğu günden beri desteklerini bize sundular. Yahudi, Hristiyan ve Müslümanlar olarak dayanışma halinde olmamız gerek” diye konuştu.

TEPKİLERİNİZDE AŞIRIYA KAÇMAYIN

Danimarka Polis Teşkilatı Başkanı Claus Oxfeldt de yaralanan polislerle gurur duyduğunu ifade ederek, son günlerde öz veriyle çalışan bütün emniyet güçlerine teşekkür etti. Konuşması alkışlarla sık sık kesilen Oxfeldt, kalabalığa hitaben, “Tepkileriniz olacak ancak aşırı tepki vermemek konusunda lütfen dikkatli olun, hepimiz burada olmalıyız, hepimiz birbirimize yardımcı olmalıyız. Bunu karşılıklı güven ve saygı hissiyle yapabiliriz” dedi.

Danimarka'da sıcak saatlerDanimarka’da sıcak saatler

KÜRTÇE ŞARKILAR DA SÖYLENDİ

Danimarkalı sanatçıların da katıldığı anma töreninde, Kopenhag’da oturan Türk sanatçı Fuat Talay bağlamasıyla İsveççe ve Kürtçe parçalar seslendirdi.

Kopenhag’da geçen cumartesi günü karikatürist Lars Vilks’in organize ettiği toplantının yapıldığı yere ve aynı gece yerel saatle 01.00 sıralarında bir sinagoga düzenlenen iki ayrı saldırıda iki kişi hayatını kaybetmiş, 5 polis yaralanmıştı. Danimarka polisi, saldırganın vurularak öldürüldüğünü açıklamıştı.

Danimarka saldırganının kimliği ortaya çıktıDanimarka saldırganının kimliği ortaya çıktı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...