Sözcü Plus Giriş
GALERİ 3500 yıl önce imkansız denileni başardı! 28 Haziran 2015 23:52
1 Bir firavun düşünün ki, Nefertiti veya Kleopatra'dan kat be kat güçlü olsun. Bir erkek firavunu saf dışı bırakıp 21 sene koca Mısır'ı yönetsin. İnanması güç de olsa, günümüzden neredeyse otuz beş asır önce bunu başarabilen bir kadın vardı.

Hatşepsut'un iktidarındaki Mısır çok zengindi. Çünkü döneminde pek çok hammadde kaynağı bulundu. Mimari ve taşımacılık oldukça gelişmişti. O günkü teknolojiyle büyükçe bir dikilitaşı bir ay gibi bir sürede uzak bir mesafeye taşıttı. Amerika'da, günümüz teknolojisiyle kütlesi bunun yarısı olan bir bloğun 4 ayda taşındığı biliniyor.
2 Hayatı boyunca bir erkeğe aşık oldu. Senmut adındaki bu adam tamamen bu ailenin dışında bir mimardı. Onunla daha çok görüşmek için öldükten sonra konulacağı tapınağı yapma görevini ona verdi. Deir el-Bahri'de kendi ismiyle büyük bir tapınak yaptırdı.
3 Hatşepsut Antik Mısır'ı yöneten 18. hanedana mensup bir firavundur. Babası I. Thutmose'dur. Annesi iki kız doğurdu ancak sadece Hatşepsut hayatta kalabildi. Oldukça güçlü bir firavun olan babası geride bir erkek bırakmak için bir eş daha aldı. Bu eşinden olan çocuğu Thutmose, sonradan Hatşepsut'un eşi olacaktı. Hatşepsut annesinin tek kızı olarak çok güçlü ve bir erkek gibi yetiştirildi.
4 Hatşepsut'un mensup olduğu hanedanın bir adeti vardı. Tüm hanedanın asil olması için herkes kardeşleri ile evlendirilirdi. Buna geleneğe uyularak Hatşepsut da kardeşi Thutmose ile evlendirildi.

Babasının ölümünün ardından eşi Mısır firavunu kendisi ise bir kraliçe oldu. Hatşepsut hiç istememesine rağmen sürekli kız çocuğu doğurdu. Annesinin kaderini yaşayan Hatşepsut bu yüzden narin olan kızlarını hiç sevmedi.
5 Hatşepsut'un hayatının zor anları kocası firavun olduktan sonra başladı. Eşi bir erkek çocuk sahibi olmak için bir dansözü eş olarak aldı. Bu dansözden doğan oğluna kendisinin ve babasının adı olan Thutmose ismini koydu.

Fakat II. Thutmose, Hatşepsut'un düşmanlığından korktuğu için bu çocuğu yetiştirme görevini Hatşepsut'a verdi.
6 İleride "bastırabileceği" bir aday seçen Hatşepsut, üvey oğlunu yetiştirme görevini üzerine aldı. Küçük Thutmose'u devlet işlerinden uzaklaştırıp askeri görevlere daha yakın tutmaya başladı. Devlet yönetimi konusunda kendini geliştiren Hatşepsut, din adamları ile de yakınlık kurmayı ihmal etmedi.
7 Eşi II. Thutmose aniden öldü. Bu ölümün arkasında Hatşepsut'un parmağının olduğu iddia edilse de bu hiçbir zaman tam olarak anlaşılamadı. Rahipler ile de arası iyi olan Hatşepsut üvey çocuğu Thutmose'un küçük olduğunu öne sürerek tahta geçti. Üvey oğlunu savaşçı olarak yetiştiren Hatşepsut onu genelde seferlere göndererek iktidarını sürdü.
8 Olası bir isyanı engellemek için bir erkek gibi giyinmeye başladı. Diğer firavunlar gibi törenlere katıldı ve takma sakallık kullandı. Döneminde birkaç kez karşı sesler çıkar gibi olunca orduyu toparlayarak sefere çıktı. En önde savaşıp halkına cesur olduğunu kanıtladı. O saatten sonra Hatşepsut'un iktidarı artık kesinleşmişti.
9 Üvey oğlu III. Thutmose artık iyice büyümüştü. Hatşepsut ise hastalıklarından dolayı sıkıntı çekiyordu. Thutmose'a emrindeki devlet adamlarını öldürmemek şartıyla iktidarı teslim edeceğini söyledi. Böylece sevdiği adamla gizli de olsa daha rahat görüşecek ve halkının nezdinde iktidarı bırakarak yüce gönüllü olduğunu gösterecekti.
10 III. Thutmose sözünü tutmadı ve çoğu devlet adamını öldürttü. Bunu haber alan Hatşepsut oğlunun karşısına geldi ve ''Mısır üzerinde intikamım kalacak. Bekleyin, göreceksiniz!'' diyerek bir daha görülmemek üzere kayboldu.
11 Mısır'a yakın bir yere yerleşen Hatşepsut'un hastalığı kısa bir zaman sonra daha da arttı. Eklem ağrısı çeken Hatşepsut'un kemik kanserinden hayatını kaybettiği düşünülüyor. Ölümünden sonra oğlunun hışmından korkularak alelacele mumyalandı. Bu yüzden mumyasını kokularla ve altınlarla süsleme imkanı olmadı.
12 Hatşepsut'un güçlü iktidarının ardından tahta geçen III. Thutmose, yanındaki kişilerin de etkisiyle annesinden kalan izleri silmeye başladı. Fakat dış tehditler artmaya başladıkça buna çok da fırsat bulamadı ve seferlere çıkmaya başladı.

Bir süre sonra vicdan azabı çeken III. Thutmose, bir zamanlar annesinin çektirdiği dişin üzerine Firavun Hatşepsut yazdırdı ve bunu ömür boyu yanında taşıdı.
13 Hatşepsut'un mumyası aslında 1903 yılında Krallar Vadisi'nde bulundu. Bir erkeğe ait olduğu düşünülen mumyanın Hatşepsut olduğunun anlaşılması için 104 yıl geçmesi gerekti. 2007'de yapılan DNA testlerinden sonra bu mumyanın bir kadına ait olduğu anlaşıldı.
14 Bu sıralarda bulunan bir diş üzerinde ise ''Firavun Hatşepsut'' yazıyordu. Mumyanın da bir dişi eksikti ve diş yerine oturtuldu. Kraliçe Hatşepsut'un mumyasının teşhisi, Mısır'da 1922 yılında Tutankamun'un mezarının keşfinden bu yana en büyük arkeolojik buluş olarak nitelendiriliyor.

Unutulmaktan korkan başarılı siyasetçi, güçlü komutan ve ilk kadın firavun Hatşepsut artık rahat bir şekilde uyumaya devam ediyor. Ve mumyasına dikkatli bakınca sanki gülümsüyor...
15