ABD Fransa’da bakanları da dinlemiş

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) Fransa'nın ekonomi bakanlarını da dinlediği bildirildi

ABD Fransa’da bakanları da dinlemiş

Geçtiğimiz hafta NSA’nın 2006-2012 yılları arasında dönemin Fransa Cumhurbaşkanlarını dinlediğinin ortaya çıkmasının ardından Wikileaks’in internet sitesinde bugün yayımladığı, detaylarını Fransız Liberation gazetesi ve haber sitesi Mediapart ile paylaştığı yeni belgelerde, NSA’nın 2004-2012 yılları arasında dönemin Ekonomi Bakanı François Baroin ve Pierre Moscovici’yi dinlediği belirtildi.

Yeni belgelerde, bugün Avrupa Birliği (AB) Ekonomik İşler Komiserliği yapan Moscovici’nin 2012’de Fransa ekonomisi konusunda oldukça karamsar ve acilen ciddi önlemler alınması gerektiği görüşünde olduğu yer alıyor.

Wikileaks belgeleri Fransa-ABD ilişkilerinde krize yol açtı

Wikileaks belgeleri Fransa-ABD ilişkilerinde krize yol açtı

FRANSA’NIN EKONOMİK TÜM FAALİYETLERİ İZLENMİŞ

Mediapart, ABD istihbaratının, Fransa’nın enerji, elektrik, gaz, nükleer, taşıma, sağlık ve hatta biyoteknoloji alanında yaptığı ve yapacağı tüm ticaret anlaşmalarını mercek altına aldığını yazdı. İnternet sitesine göre NSA, Fransa’nın, G8 ve G20 de dahil uluslararası ekonomik tüm faaliyetlerini adım adım izlemiş ancak belgelerde hiçbir şirket ismi belirtilmemiş.

“MÜTTEFİKLERİN BİRBİRİNİ DİNLEMESİ KABUL EDİLEMEZ”

Wikileaks internet sitesi tarafından ele geçirilen ve 23 Haziran’da kamuoyuna duyurulan “Elysee Casusluğu” isimli raporda, NSA’nın 2006-2012 yılları arasında Fransa Cumhurbaşkanları Jacques Chirac, Nicolas Sarkozy ve François Hollande’ı dinlediği ortaya çıkmıştı. Olayın ilk basına yansıdığı gün Moscovici, sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki hesabından “Eğer ben de NSA tarafından dinlendiysem derhal ABD’li yetkililerden bir açıklama isteyeceğim. Müttefiklerin birbirini dinlemesi kabul edilemez” yazmıştı.

'ABD Fransa'dan özür dilemeli'

‘ABD Fransa’dan özür dilemeli’

“FRANSA’NIN ÇIKARLARINI TEHDİT EDECEK FAALİYETLERE İZİN VERİLEMEZ”

Raporun ardından, Elysee Sarayı tarafından yapılan açıklamada, “olayın kabul edilemez olduğu, Fransa’nın güvenliğini ve çıkarlarını tehdit edecek herhangi bir faaliyete izin verilmeyeceği” kaydedilmişti.  Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius da ABD’nin Paris Büyükelçisi Jean Hartley’i bilgi almak için bakanlığa çağırmış ve dinlemelerin bugün de devam edip etmediğini sormuştu.

Liberation gazetesi de NSA’nın Fransız Cumhurbaşkanlarını ABD’nin Paris Büyükelçiliği’nde kurulan bir dinleme merkezinden dinlediğini iddia etmişti. Gazete, Büyükelçilik’in bir dinleme merkezine dönüştürülerek, buradan Ulusal Meclis, Elysee Sarayı, İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı gibi resmi kurumların dinlendiğini öne sürmüştü.

ABD'den tampon bölge yorumu

ABD'den tampon bölge yorumu

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...