ABD – Irak buluşması

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, ABD Senatörü Jack Reed'i kabul etti

ABD – Irak buluşması

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani’nin Erbil’in Selahattin ilçesindeki resmi konutunda gerçekleşen görüşmenin içeriğine ilişkin IKBY Başkanlığının resmi sitesinde bir açıklama yayımlandı. Açıklamaya göre kabulde “Musul’un özgürleştirilmesi planı, koalisyon güçleri ile Peşmergenin arasındaki uyumlu çalışma, Erbil-Bağdat petrol anlaşması ve bölgenin güvenlik durumu” ele alındı.

“KÜRDİSTAN BÖLGESİ ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMIŞTIR”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Barzani, ABD halkına ve yönetimine desteklerinden dolayı teşekkür ederek, “Kürdistan bölgesi, teröristlerle savaşta üzerine düşeni yapmıştır. IŞİD teröristlerine karşı yapılacak tek şey savaşmakla onları bozguna uğratmaktır” ifadelerini kullandı.

ABD Musul'a operasyon düzenliyorABD Musul’a operasyon düzenliyor

“DİĞER DEVLETLER DE BU SAVAŞA DAHİL OLMALIDIR”

Barzani, sahada IŞİD’e destek veren gruplarla, örgütün akıbetinin aynı olacağını vurguladı. Koalisyon güçleri ve Peşmergenin bu zorlu savaşta üzerine düşeni yaptığını dile getiren Barzani, şunları kaydetti: “Hava operasyonları çok başarılı bir şekilde sürüyor. Ancak terörizmle mücadele sadece Peşmerge ve koalisyon güçlerinin omuzlarında olmamalıdır. Diğer devletler de buna dahil olmalıdır. İnsanın kerametini ve özgürlüğünü savunan tüm tarafların bu savaşa dahil olması lazım. Fikri ve ekonomik olarak da teröristlerle mücadele edilmelidir. Gidiş gelişleri engellenmelidir. İnsanları
aşırıcılığa ve terörizme teşvik eden merkezlerin kapatılmalıdır.”

“IŞİD’le savaşta bin peşmerge hayatını kaybetti”

REED’DEN BARZANİ’YE ÖVGÜ

ABD Senatörü Jack Reed de konuşmasında, “ABD halkı, Kürdistan bölgesinin verdiği mücadeleyi ve kurbanlarını saygıyla karşılıyor. Ben ve ABD halkı, Barzani’nin bu savaştaki liderliğini hayranlıkla izliyoruz. Barzani’nin, teröristlere karşı mücadelede oynadığı rol çok büyüktür. Sorun ve krizlerle boğuşan bir coğrafyada Barzani çok önemli bir şahsiyettir. Bütün dünyanın böyle bir lidere ihtiyacı var. Peşmerge güçlerine silah temini için daha fazla yardım edilmelidir. ABD bunun için çalışma yapıyor” değerlendirmesinde bulundu.

ABD HAVA DESTEĞİ VERİYOR

Bölgedeki istikrarın önemine vurgu yapan Reed, Kürt yönetiminin sığınmacılara yönelik üstlendiği sorumluluğun takdir edilmesi gerektiğini belirtti. Irak’ta IŞİD’in 10 Haziran’da Musul’un ardından diğer bazı bölgeleri ele geçirmesiyle başlayan çatışmalar devam ediyor. Şii milislerin de içerisinde yer aldığı Irak ordusuyla Peşmerge güçleri, IŞİD’in elindeki toprakları kurtarmak için operasyonlar düzenliyor. ABD’nin öncülüğündeki koalisyon güçleri de Irak ordusuna havadan destek veriyor.

Irak'ta Peşmergenin ilerleyişi sürüyorIrak’ta Peşmergenin ilerleyişi sürüyor

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...