ABD Musul’a operasyon düzenliyor

CENTCOM yetkilisi: "Musul'un geri alınmasına yönelik operasyon en erken Nisan veya Mayıs ayında düzenlenebilir. Zor bir savaş olacak"

ABD Musul’a operasyon düzenliyor

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nda (CENTCOM) görevli üst düzey yetkili, Irak’ta, terör örgütü IŞİD’in elinden Musul’un geri alınmasına yönelik operasyonun en erken nisan veya mayıs ayında düzenlenebileceğini söyledi.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’da, ismini vermek istemeyen CENTCOM yetkilisi, IŞİD’e hava saldırılarına ilişkin gazetecilere açıklama yaptı. Irak’ın ikinci büyük kenti Musul’un kontrolünün örgütün elinden geri alınması için saldırının nisan veya mayıs ayında başlayabileceğini kaydeden yetkili, en az 20 bin Iraklı ve Kürt birliklerden oluşan askeri güce ihtiyaç duyulan harekatta, zamanlamanın, Iraklı ve Kürt güçlerin savaşa hazır olup olmadıklarına bağlı bulunacağını ifade etti.

YAZ SICAKLARI ERKENE ALDIRMIŞ

Operasyonun mayıs ayından sonraya kalması durumunda ise gelen ramazan ayının ve yaz aylarındaki hava sıcaklığının harekatı olumsuz etkileyebileceğini dile getiren yetkili, Amerikalı askeri danışman grubunun operasyona katılacak yerel güçleri asiste etmek için cephe hattında bulunup bulunmayacağına dönük görüşmelerin ise ABD yönetim kanadında halen devam ettiği bilgisini paylaştı.

IŞİD’e yönelik operasyonların şu anda iyi seyrettiğini anlatan yetkili, Iraklı güçlerin 700 kilometrekarelik alanı örgütün elinden geri aldığını bildirdi. IŞİD’i yok etmenin zaman alacağını vurgulayan yetkili, “Musul kolay olmayacak, zor bir savaş olacak” diye konuştu.

9 AYDIR IŞİD’İN ELİNDE

Irak’ın ikinci büyük kenti 1 milyon nüfuslu Musul, geçen yıl haziran ayında IŞİD’in eline geçmişti.

Obama: Obama: “Savaşımız İslam’la değil, terörle”
“IŞİD’le savaşta bin peşmerge hayatını kaybetti”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...