ABD Suriye’nin saldırılarını kınadı

ABD, Suriye rejiminin Halep’te sivillere karşı varil bombalı saldırılarını “güçlü biçimde” kınadı

ABD Suriye’nin saldırılarını kınadı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, günlük basın toplantısının başında konuyla ilgili açıklama yaptı. Harf, “Rejimin, Halep ve civarına düzenlediği ve 70'den fazla sivilin hayatını kaybetmesine neden olan varil bombalı saldırısını güçlü biçimde kınıyoruz. Bunun yanında rejimin, IŞİD'in Halep'teki ilerlemesini desteklemek için hava saldırılarında bulunduğuna yönelik haberler var” dedi.

Rejimin, kamuoyunda IŞİD ile mücadele ettiğine yönelik açıklamalarının aksine uzun zamandır örgütün bulunduğu hatlardan kaçındığını ifade eden Harf, Esad rejiminin zalimliğinin IŞİD’e adam toplayabilmede çok iyi bir ortam sunduğuna da işaret etti.

BM'den Suriye'ye çok sert tepki

BM'den Suriye’ye çok sert tepki

“ESAD, TERÖRLE MÜCADELEDE ETKİLİ BİR PARTNER OLAMAZ”

Harf, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Hep belirttiğimiz gibi, (Suriye Devlet Başkanı) Beşir Esad, meşruiyetini uzun zamandır kaybetti ve kendisi, kamuoyu önündeki açıklamalarına rağmen hiçbir zaman terörle mücadelede etkili bir partner olamaz. Bu son raporlar, Esad'in, hem güçlerini IŞİD'in Suriye'deki güvenli alanlarını kurutmak için kullanmak istemediğini hem de kendi çıkarları için örgütün pozisyonunu artırmaya çalıştığını gösteriyor.”

Suriye İnsan Hakları Örgütü tarafından dün yapılan açıklamada, orduya ait savaş uçakları ile helikopterlerin yönetim karşıtlarının denetiminde olan sivil yerleşim yerlerine “varil ve vakum bombasıyla” düzenlediği saldırılarda Halep’te 90, İdlib’te 20, başkent Şam’ın banliyölerinde 9, Haseke’de 8, Dera’da 4, Humus’ta 3 ve Deyru’z Zor’da 2 olmak üzere toplam 136 sivilin yaşamını yitirdiği belirtilmiş, hayatını kaybedenler arasında 14 çocuk ve 7 kadın olduğu aktarılmıştı.

Suriye'de 136 sivil hava saldırılarında öldü

Suriye’de 136 sivil hava saldırılarında öldü

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...