Sözcü Plus Giriş

ABD ve Rusya’dan Suriye ortaklığı

ABD ve Rusya, Suriye'de siyasi çözüme yönelik çabaları artırma kararı aldı

Güncellenme: 11:15, 13/05/2015
ABD ve Rusya’dan Suriye ortaklığı

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov, Rusya’nın Soçi kentindeki görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Kerry, ABD ve Rusya'nın, Suriye'den kimyasal silahların çıkartılması konusunda önemli işbirliği yaptığını ama ülkede hala masum insanlara yönelik potansiyel saldırı haberlerini iki tarafın da gördüğünü kaydetti.

“SURİYELİLER DIŞ GÜÇLER TARAFINDAN DESTEKLENMELİ”

Bunun yanında, bölgede aşırılık yanlılarının yaydığı tehdidin büyüdüğüne işaret eden Kerry, “ABD olarak, siyasi bir dönüşüm, çözüm olana kadar Suriye'ye barışın gelmeyeceğine inanıyoruz. İhtiyaç duyulan, Suriyeliler tarafından ve Suriyeliler için müzakere edilen ve dış güçler tarafından da desteklenen ve kolaylaştırılan bir siyasi çözüm. Dolayısıyla, bugün, ABD ve Rusya'nın önümüzdeki günlerde bu konuda nasıl birlikte çalışabileceğini ayrıntılı şekilde konuştuk” dedi.

Putin'den ABD'ye işbirliği mesajı

Putin’den ABD’ye işbirliği mesajı

“GEREKLİ OLAN HER ŞEYİ YAPMAYA HAZIR ORTAKLAR BULMALIYIZ”

Bir soru üzerine, iki tarafın da Suriye'deki durumun giderek daha sürdürülemez ve bölge için tehlikeli olduğunu kabul ettiğini ifade eden Kerry, sözlerini şöyle sürdürdü: “(ABD ve Rusya) İki taraf da Suriye'de IŞİD'in yükselişi ve diğer aşırılık gruplarının artan çabalarının sadece Esad rejiminin kendisini değil, neticede bölgeyi de tehdit ettiğinde mutabıkız. (Bu nedenle), Laik, devlet kurumlarını muhafaza eden, barış ve istikrara dönüşüm sağlayan ve Suriye halkı ile tüm azınlıkları koruyan bir hükümeti (öngören) Cenevre ilkelerini uygulayabilmek için gerekli olan her şeyi yapmaya hazır, istekli ortaklar bulmak hepimiz için daha da ivedi hale geldi. Amacımız bu ve buna ulaşmak için çabalarımızı müşterek olarak iki katına çıkarmaktır.”

Rusya'dan İsrail'e kınama

Rusya’dan İsrail’e kınama

“CENEVRE MUTABAKATI UYGULANMALI”

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov da Suriye meselesinin çözüme kavuşturulmasını konuştukları dile getirerek, “Cenevre'de 30 Haziran'da (2012) benimsenen mutabakatın yerine getirilmesine yardımcı olacak bir sürecin başlatılmasını sağlamaya dönük çabalarımızı sürdürmeyi veya hatta artırmayı kararlaştırdık” değerlendirmesinde bulundu.

Suriye krizine ilişkin bir soru üzerine de Lavrov, bu noktada Moskova'nın Washington ile pozisyonunun çok benzer olduğuna vurgu yaptı. Lavrov, Suriye'deki muhalifler arasında ayrılıklara bakıldığında, bu gruplar üzerinde etkisi olan dış aktörlerin onları müzakerelere devam etmeye ve Cenevre mutabakatını uygulamaya teşvik etmesi gerektiğini savunarak, “Soruna ilişkin çeşitli düşüncelerimiz var. Rusya ve ABD arasında ve bu süreçte yer alabilecek bölgedeki diğer ülkelerle görüşmelerimizi sürdüreceğimizi ümit ediyorum” dedi.

“IŞİD VE NUSRA CEPHESİ ÇOK TEHLİKELİ”

Terör örgütü IŞİD ve Nusra Cephesi'nin eylemlerini görüşmede ele aldıklarını ifade eden Lavrov, bu grupların etkinliklerini “çok tehlikeli” olarak nitelendirdi. Lavrov, “Bu silahlı gruplar daha da güçlü hale geliyor ve sadece Ortadoğu'daki barışı değil bunun ötesindekini de tehdit ediyor. Çabalarımızı birleştirmenin ve birlikte daha etkili biçimde eylemde bulunmanın gerekliliğine mutlak surette inanıyoruz” yorumunu yaptı.

Libya Başbakanı el Sani'den Türkiye'ye suçlama

Libya Başbakanı el Sani’den Türkiye’ye suçlama