Sözcü Plus Giriş

‘ABD yönetiminden Musul’a silah garantisi’

Musul Valisi Esil Nuceyfi, ABD yönetiminin, Sünniler ile Peşmerge güçlerinin silahlandırılması için kendilerine garanti verdiğini belirtti

Güncellenme: 10:51, 18/05/2015
‘ABD yönetiminden Musul’a silah garantisi’

Nuceyfi, Erbil’deki geçici çalışma ofisinde düzenlediği basın toplantısında, geçen hafta ABD’ye yaptığı ziyareti ve IŞİD ile mücadeleyi değerlendirdi. Görüştükleri ABD’li yetkililere IŞİD ile mücadele için silaha ihtiyaçları olduğunu aktardıklarını anlatan Nuceyfi, “ABD yönetimi, Sünni güçler ve Peşmergenin silahlandırılması için bize garanti verdi. Bize ‘siz Irak’a dönün ve hazırlıklarınızı yapın. Biz ihtiyaç duyduğunuz silahları göndereceğiz’ dediler. Ancak bu silah yardımı, Irak hükümetiyle uyum içinde olacak” dedi.

Barzani ABD'den güvence aldı

Barzani ABD’den güvence aldı

 

“ŞEHRİN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN ACELE ETMELİYİZ”

Enbar vilayetinin kent merkezi Ramadi’deki şiddetlenen çatışmalara da değinen Nuceyfi, “IŞİD, savaşı Enbar vilayetine taşıdı. Bundan kazançlı da çıktı. Çünkü Musul operasyonu için hazırlanan kuvvetler, Bağdat ve Enbar sınırına kaydırıldı” ifadesini kullandı. Nuceyfi, Musul’u kurtarma operasyonunun geciktirilmesinin yanlış olacağını dile getirerek, şehrin özgürleştirilmesi için bütün tarafların acele etmesi gerektiğini vurguladı.

“MUSUL’UN NASIL YÖNETİLECEĞİNE HALK KARAR VERECEK”

Vali Nuceyfi, Musul operasyonunun daha “açık ve şeffaf” olacağını, Musul’un Enbar gibi çok bölgeden oluşan “karmaşık” bir yer olmadığına işaret etti.  Şii milislerden oluşan Heşdi Şabi (Halk Toplulukları) grubunun, Musul operasyonuna katılma yönündeki ısrarına tepki gösteren Nuceyfi, şöyle konuştu: “Musul’u IŞİD veya milisler arasındaki seçeneklere mahkum edemeyiz. IŞİD, Musul operasyonunda yer alanların Heşdi Şabi olacağını ve mezhep savaşını sürdürmek için şehre girecekleri propagandasını yapıyor. Böyle bir şey olmayacak. IŞİD, Şii milislerle yerel halkı korkutarak, kendi yönetimine razı etmek istiyor.”

“ABD ziyareti Kürdistan’a geniş bir kapı açtı”

Nuceyfi, Musul kurtarıldıktan sonra nasıl yönetileceğine şehir halkının karar vereceğini, federatif bir sistem ilanının da söz konusu seçeneklerin içinde olduğunu kaydetti. Nuceyfi, bir soru üzerine Peşmergenin Musul operasyonuna katılmasının tabii olacağını belirterek, “Ancak Peşmergenin oynayacağı role ilişkin bir çalışma yürütüyoruz. Peşmergeye bu konuda çok güveniyoruz” dedi.

“TÜRKİYE’NİN SİLAH DESTEĞİ YAPACAĞINA İNANIYORUZ”

Musul Valisi Esil Nuceyfi, Türkiye’nin yardımlarına ilişkin ise “Türkiye, Sünni gönüllülerden oluşan Heşdi Vatani (Vatan Toplulukları) birliklerine askeri eğitim veriyor. Askeri kampımızın genişletilmesinde ve gıda temininde Türkiye bize yardımcı oldu. Silah desteği sunacaklarına da inanıyoruz” ifadesini kullandı.

ABD Kongresi, Irak’a yapacağı askeri yardımlar kapsamında Sünni güçlerle IKBY’nin silahlı kuvvetleri olan Peşmergelere, silah verilmesini içeren tasarıya onaylamıştı.

ABD'den Kürdistan sözü

ABD’den Kürdistan sözü