ABD’de siyahi kiliselerine saldırılar sürüyor

Güney Carolina'da siyahilerin gittiği kiliseye ırkçı saldırının ardından güneyde bir çok kilisede kundaklama olayı yaşandı

ABD’de siyahi kiliselerine saldırılar sürüyor

ABD’nin güneyinde çoğunlukla siyahilerin gittiği 6 kilisede yangın çıkarken, bunlardan en az 3’ünün kundaklama sonucunda meydana geldiği bildirildi. Güney Carolina’daki siyahilerin gittiği tarihi Emanuel Afrika Metodist Episkopal Kilisesi’ne saldırı düzenleyen 21 yaşındaki beyaz Amerikalı Dylan Roof’un 9 kişiyi öldürmesinin ardından diğer güney eyaletlerinde de siyahilerin kiliselerinde kundaklama olayları yaşandı.

“NEFRET SUÇU OLARAK DEĞERLENDİRİLMELİ”

Yurttaşlık hakları kuruluşu Güney Yoksulluk Hukuk Merkezi, geçen bir hafta içinde 6 kilisenin çıkan yangın sonucunda büyük zarar gördüğünü bildirdi. Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve Alkol, Tütün, Ateşli Silahlar ve Patlayıcılar İdaresi’nin yangın olaylarının sorumlularının ortaya çıkarılması için çalışmalarını sürdürürken, Güney Yoksulluk Hukuk Merkezi, olayların tesadüf olmadığını ve nefret suçu olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

“YANGINLAR KUNDAKLAMA SONUCU MEYDANA GELDİ”

21 Haziran’da Tennesse ‘nin Knoxville şehrindeki College Hill Yedinci Gün Adventist Kilisesi ve kiliseye ait bir kamyonet, çıkan yangın sonucunda zarar gördü. Polisin yerel televizyon kanalı WATE-TV’ye yaptığı açıklamada, saldırıyla ilgili soruşturma açıldığı fakat saldırının “nefret suçu” olarak değerlendirilmediği ifade edildi. 23 Haziran’da Georgia’nın Macon kentindeki Tanrı’nın Mesih Gücü Kilisesi’nde de yangın çıktı. Polis yetkilileri, yangının kundaklama sonucunda meydana geldiğini kaydetti.

Obama'dan şaşırtan ilahi

Obama’dan şaşırtan ilahi

KİLİSELERE YÖNELİK ŞİDDET ÇOK UZUN ZAMANDIR VAR

Huffington Post araştırmasına göre, 1956 yılından bu yana ABD’de 91 silahlı saldırı, bombalama, kundaklama ve vandalizm olayı yaşandı. Bunlar arasında en fazla yankı uyandıranı, 1963 yılında Yurttaşlık Hareketi’nin güçlendiği yıllarda Alabama’nın Birmingham kentindeki siyahilerin gittiği 16th Street Baptist Kilisesi’ne düzenlenen ve 4 kız çocuğunun öldürülmesiyle sonuçlanan saldırı olmuştu.

ABD’de güneyde siyahilerin kiliselerine yönelik şiddetin geçmişi, 1822’e kadar uzanıyor. 1791’de köle ve kölelikten kurtulmuş siyahiler tarafından oluşturulan ve 17 Haziran’da saldırıya uğrayan Charleston’daki Emanuel AME Kilisesi 1822’de ateşe verilirken, kurucularından biri infaz edilmişti.

ABD basını: Siyahsa terörist beyazsa deli

ABD basını: Siyahsa terörist beyazsa deli

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...