Sözcü Plus Giriş

ABD’de siyahi öğrenciyi feci şekilde döven şerif yardımcısına soruşturma

ABD'de Kuzey Carolina şerif yardımcısının, Spring Valley Lisesi'nde siyahi bir kız öğrenciyi yere atarak dövdüğü görüntüler herkesi ayağa kaldırdı

Güncellenme: 10:47, 28/10/2015
ABD’de siyahi öğrenciyi feci şekilde döven şerif yardımcısına soruşturma

DIŞ HABERLER – ABD’nin Kuzey Carolina eyaleti Richland County şerif yardımcısı Ben Fields’ın, Spring Valley Lisesi’nde siyahi bir kız öğrenciyi yerde sürükleyerek feci şekilde tartakladığı görüntüler görenleri hayrete düşürdü.

Pazartesi günü sosyal medyada yayılmaya başlayan görüntüler üzerine, Richland County şerifliği Ben Fields hakkında soruşturma başlattı.

Lise öğrencisi derste telefonunu çıkarınca öğretmeninden ‘telefonunu kendisine vermesi’ konusunda uyarı aldı. Bu uyarıya olumlu yanıt vermeyen öğrencinin dersten çıkmasını emreden öğretmen, bu çağrısına da karşılık alamadı. Bunun üzerine öğretmenin, şerifliği aradığı ve yardım istediği belirtildi.

Olay üzerine sınıfa gelen Richland County şerif yardımcısı Ben Fields, öğrenciden sınıftan dışarı çıkmasını istedi. Her defasında sınftan çıkmayı reddeden küçük çocuk, yanlış bir şey yapmadığını dile getirdi. Öğrencinin kendisine itiraz etmesine sinirlenen Ben Fields, “O zaman seni kendi ellerimle dışarıya çıkarıcam” diyerek öğrenciyi tartaklamaya başladı.

Olay sonrası sınıfta 3 öğrenci tarafından çekilen görüntüler, sosyal medyada paylaşılınca büyük yankı uyandırdı. FBI, olayın ardından soruşturma başlattı. Şerif yardımcısı Ben Fields’ın görevi, soruşturma süresince askıya alındı.

Ben Fields hakkında daha önce defalarca kez suçlama yapıldığı kaydedildi.

Videoda diğer öğrencilerin de, korkudan bir şey yapamadıkları kameralara yansıdı.

Küçük kızın annesi Doris Kenny, videoyu izlediğinde çok sinirlendiğini ve şok olduğunu aktardı. Kenny, kızını suçlu bulmadığını, aksine bu durum karşısında konuşabilecek kadar cesur olduğunu dile getirdi.

Yaşanan olay bazı çevreler tarafından, ABD polisinin siyahlara uyguladığı şiddetin bir uzantısı olarak değerlendirildi.

Yayınlanma Tarihi:10:21,