ABD’den sert El-Beşir tepkisi

ABD yönetimi, Ömer el-Beşir'in, hakkında tutuklama kararı bulunmasına rağmen ülkesine dönmesine izin verilmesine tepki gösterdi

ABD’den sert El-Beşir tepkisi

ABD yönetimi, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) hakkında tutuklama kararı bulunmasına rağmen Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir’in Güney Afrika’da katıldığı Afrika Birliği Zirvesi’nden ülkesine dönmesine izin verilmesine tepki gösterdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Jeff Rathke, günlük basın brifinginde konuyla ilgili soru üzerine, “(Beşir’in Afrika Birliği Zirvesi’ne) Katılabilmesinden hayal kırıklığı duyduk, çünkü bildiğiniz gibi hakkında uluslararası tutuklama emri var ve (Beşir’in Güney Afrika’da olduğu süre zarfında) hiçbir adım atılmamış olmasından da hayal kırıklığı duyduk” diye konuştu.

Rathke, Güney Afrika hükümetinden bu noktada nasıl bir adım atmasını bekledikleri yönündeki soruya, “Güney Afrika (UCM) Roma Statüsü’nün bir tarafı. Bu yükümlülüğü tam olarak nasıl karşılayacakları Güney Afrikalı yetkililerin karar vereceği bir husus ancak kesinlikle bazı adımlar atılmalıydı diye düşünüyoruz” yanıtını verdi.

Güney Afrika’da yerel bir mahkemenin de “yurtdışına çıkış yasağı” koyduğu Sudan Devlet Başkanı Beşir dün, 25. Afrika Birliği Zirvesi’ne katıldığı Güney Afrika’nın Johannesburg kentinden ayrılarak Sudan’ın başkenti Hartum’a hareket etmişti.

Nisan ayında yapılan seçimle yeniden Sudan Devlet Başkanı seçilen Beşir, merkezi Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan UCM tarafından savaş ve insanlığa karşı suçlar işlemekle itham ediliyor. Mahkeme, Darfur’da çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği çatışmalarda sorumluluğu bulunduğu gerekçesiyle Beşir hakkında 2009 ve 2010’da iki tutuklama kararı çıkartmıştı.
UCM’den daha önce yapılan açıklamada, “Afrika Birliği Zirvesi’ne katılması beklenen Beşir’in Güney Afrika’da tutuklanması” talep edilmişti. (AA)

Sudan Devlet Başkanı El Beşir 'ülkesine kaçtı'

Sudan Devlet Başkanı El Beşir ‘ülkesine kaçtı’

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...