Sözcü Plus Giriş

Sitede yayımlanan dilekçelere, imzacılarının sayısı 30 günde 100 bini geçmesi halinde Beyaz Saray tarafından yanıt verilebilirken, senatörlerle ilgili dilekçeyi imzalayanların sayısı daha 2 günde gereken eşiği neredeyse ikiye katlayarak 190 bine ulaştı. Dilekçede, “9 Mart 2015’te 47 ABD senatörü, yetkisi olmayan vatandaşların yabancı hükümetlerle müzakere etmesini yasaklayan 1799 tarihli Logan Yasası’nı ihlal ederek, vatan hainliği suçu işledi. Logan Yasası’nın ihlali ağır bir suçtur, federal yasalar altında 3 yıla kadar hapis cezasını gerektirir” ifadesi yer aldı.

“ANLAŞMANIN ÖMRÜ OBAMA’NIN İKTİDARIYLA SINIRLI KALABİLİR”

ABD hükümetinin, İran hükümetiyle olası bir nükleer anlaşmaya ulaşma girişimini sürdürdüğü bir sırada 47 senatörün böyle bir mektup yazmasının “federal yasaların açıkça ihlali” olduğu savunulan dilekçede, “Bu 47 senatör, ülkemizin altını kazma girişimiyle vatana hainlik etti” yorumu yapıldı. ABD’de 47 Cumhuriyetçi senatör, İranlı liderlere hitaben bir açık mektup yazarak, Kongre onaylamadığı sürece Amerikan yönetimiyle varılacak muhtemel bir nükleer anlaşmanın ömrünün, Başkan Barack Obama’nın iktidarıyla sınırlı kalabileceği uyarısında bulunmuştu.

“BAŞKANIN GÖREV SÜRESİ BELLİ, SENATÖRLERİN GÖREV SÜRESİ SINIRSIZ”

Senatörler mektupta, Obama’nın 2017 yılının Ocak ayında görev süresinin sona ereceğine ancak senatörlerin görev süresinin sınırsız olduğuna ve bazı senatörlerin de on yıllarca görev yapabildiğine dikkati çekerek, “Bir sonraki başkan, bu türden bir anlaşmayı tek kalemde yürürlükten kaldırabilir ve gelecekteki yasama yıllarında da Kongre dilediği zaman anlaşmanın şartlarını değiştirebilir” değerlendirmesinde bulunmuştu.

“ABD GÜVENİLİR DEĞİL”

Mektup, Obama yönetimi ve Kongre’deki Demokratlar’dan çok sert tepki almıştı. Hatta mektubu imzalamayı reddeden Cumhuriyetçi senatörlerden bazıları da 47 senatörün bu hareketini eleştirmişti. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de mektubun, “ABD'nin güvenilir olmadığını gösterdiğini” savunmuştu.