Akdeniz’de 29 mülteci soğuktan öldü

İtalya’nın Lampedusa Adası açıklarında, 105 kişiyi taşıyan kaçak teknesindeki 29 kişinin, soğuk hava nedeniyle öldüğü bildirildi

Akdeniz’de 29 mülteci soğuktan öldü

İtalyan basınında yer alan haberlere göre, sahil güvenlik ekipleri, Akdeniz’de insan kaçakçılığında kullanılan rotaların başında gelen Libya ile İtalya arasındaki Sicilya Kanalı olarak adlandırılan bölgede, 105 kişiyi taşıyan bir tekneye, Lampedusa Adası'nın 110 mil açığında dün gece kurtarma operasyonu düzenledi.

HİPOTERMİ NEDENİYLE ÖLDÜLER

Ekipler, operasyon sırasında zor durumdaki göçmenler ile vücut ısılarındaki aşırı düşüş (hipotermi) nedeniyle can veren 7 göçmenin cansız bedenini tekneden çıkardı. Kurtarılan göçmenlerden 18’i de Lampedusa'ya götürüldükleri sırada hipotermi nedeniyle yolda, son olarak 4 kaçak da tedavi altına alınamadan hayatını kaybettiği.

'Yeni Süveyş Kanalı projesinde 250 işçi kayıp' iddiası‘Yeni Süveyş Kanalı projesinde 250 işçi kayıp’ iddiası

YARDIM TALEBİNDE BULUNMUŞLAR

Haberlerde, kaçak teknesinden dün öğleden sonra Roma'daki Sahil Güvenlik Komutanlığına uydu telefonu aracılığıyla yardım talebinde bulunulduğu, kurtarma operasyonunun bunun üzerine başlatıldığı bildirildi. Zaman zaman boyu 9 metreyi bulan dalgalar nedeniyle kaçak kurtaran sahil güvenlik botlarının Lampedusa’ya dönüşünün yavaşladığı aktarıldı. Durumu ağır olan göçmenlerin de bu aşamada hayatlarını kaybettikleri belirtildi.

“Costa Concordia’nın kaptanı bir salak”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...