Reklamsız Sözcü

Almanya’da yaşayan Türkler Neo-Nazi mahkemesini dolandırdı

Sekizi Türk 10 kişiyi öldüren Neo-Nazi çetesi NSU'nun mahkemesi, izne gelen anne ve akrabalarını mağdur gibi gösteren Türkler tarafından dolandırıldı.

android-time 14:09
Almanya’da yaşayan Türkler Neo-Nazi mahkemesini dolandırdı
Sekizi Türk 10 kişiyi öldüren Neo-Nazi çetesi NSU'nun mahkemesi, izne gelen anne ve akrabalarını mağdur gibi gösteren Türkler tarafından dolandırıldı.

Ali GÜLEN /FRANKFURT – Dolandırıcılık tarihinde bir ilk: Almanya’da sekizi Türk 10 kişiyi öldüren Beate Zcshaepe isimli kadının başını çektiği Neo-Nazi çetesi NSU davasının görüleceği mahkeme, sahte mağdur yaratan Türk vatandaşları tarafından dolandırdı. Sahte mağdurlar için şimdiye kadar harcanan para ise yaklaşık 500 bin euro. Dolandırıcılığın ortaya çıkmasının ardından avukatlar duruşmadan çekildiklerini açıkladı.

Düzenledikleri ırkçı eylemlerde sekizi Türk 10 kişiyi öldürdüğü ve birçok kişiyi yaraladığı gerekçesiyle yargılanın Beate Zschaepe ve çetesinin duruşmasına Türkler'in dolandırıcılığı damga vurdu.

Almanya’nın Köln şehrinde 9 Haziran 2004 günü patlayan bomba sonucu çoğu Türk 22 kişi yaralanmıştı. Dolandırıcılık ise, işte bu patlamada yaralanan mağdurlar üzerinden yapıldı. NSU, düzenlediği çeşitli saldırılarda 8’i Türk 10 kişiyi öldürdü. 

TÜRKİYE’DEKİ ANNESİNİ MAHKEMEDE MAĞDUR OLARAK GÖSTERDİ

9 Haziran 2004 günü Köln'te patlayan bisiklet bombasında kendisini, yaralanan veya olaydan ağır derecede etkilenen 22 mağdurdan biri olarak gösteren Atilla Ö.‘nün, Türkiye'den izne gelen annesi Melek Ö.‘yü de ‘mağdur’ gibi göstererek mahkemeye bildirdiği öğrenildi.

“ANNEM HASTA, KÖYE GİTTİ”

Melek Ö. için bir Alman avukat tutuldu ve avukat şimdiye kadar yaklaşık 233 duruşmaya katıldı. Alman hükümetinden yapılan tüm çağrılara rağmen Melek Ö.’nün rahatsızlığı sebebiyle mahkemeye katılamadığı öne sürüldü. Annesine gelen celpleri açan Atilla Ö., “Annem Türkiye’de rahatsız. Köye gitti” gibi bahanelerle mahkemeyi oyaladı.

NSU çetesini yöneten Beate Zschaepe, 233 duruşmadır yargılanıyor. Dava iki yıl daha sürecek. Zschaepe ve çetesi için kararın 2017 başlarında verilmesi bekleniyor.

AVUKATLARA PARA YAĞDI

Alman hükümeti, Melek Ö.’nün avukatına katıldığı her duruşma başına yaklaşık 500'er euro ödedi. 233 duruşma boyunca Alman avukat R. W., bu parayı aldı. Gerçek ise, davaya bakan hakimin “Melek Ö. bir daha da duruşmaya gelmezse, soruşturma başlatacağız” demesiyle ortaya çıktı.

Hakim Manfred Götzl'in baskıları sonucu yapılan araştırmada, M.K. ya da Melek K. diye adı mahkemeye bildirilen kişinin, gerkçekte mağdur olmadığı, başka bir doktor raporunun kopyalanıp adının yazıldığı ortaya çıktı.

AVUKAT: BENDEN KOMİSYON ALDI

Atilla Ö.’nün bu ismi önerdiğini ve karşılığında Atilla Ö.’ye komisyon ödediğini açıklayan Alman avukat, kendisini savunmak için başka bir avukatlık bürosu ile anlaştı ve davadan da çekildiğini açıkladı. Ayrıca hemen Atilla Ö. hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

İnceleme derinleşince, Şennur Ö. isimli bir mağdur isminin de yine Atilla Ö. tarafından başka bir Alman avukata verildiği, ondan da para alındığı ortaya çıktı. Bu mağdurun da sahte olduğundan şüphe ediliyor.

MADDİ VE MANEVİ ZARAR

Böylece, NSU davası olarak bilinen Neo-Nazi çetesinin yargılandığı davada, haksız yere devletten alınan hukuk yardımlarının ve avukat masraflarının 500 bin Euro'yu geçeceği hesaplanıyor.

Köln'de 22 kişinin yaralandığı, Türk berberi önündeki bombalı saldırıyı da gerçekleştiren 10 kişinin öldüğü çetenin davası, yüzyılın Neo-Nazi davası olarak niteleniyor. Irkçıların davasına böylece, Türkler'in dolandırıcılık davaları da eklenmiş oldu. Maddi zararın yanı sıra, bu ciddi davanın bu şekilde sulandırılması Türk toplumuna manevi olarak daha büyük zarar verecek gibi görünüyor.

Almanya'da Neo Nazi dosyaları yeniden açılıyor

Almanya’da Neo Nazi dosyaları yeniden açılıyor

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 12:5109.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more