Avrupa Parlamentosu’nun Rusya kararı

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği'nden Rusya ile ilişkileri yeniden gözden geçirmesini istedi

Avrupa Parlamentosu’nun Rusya kararı

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu, Rusya konusunda hazırlanan bir karar tasarısını büyük bir oy çoğunluğu ile kabul etti. Siyasi gruplar tarafından ortak hazırlanan tasarının oylamasında 494 ”evet”, 135 ”hayır” oyu çıktı. Kabul edilen kararda, ”AB, Rusya’nın demokratik kuralları, temel ilkeleri ve uluslararası hukuku sistemli çiğnemesinin ardından Moskova ile ilişkilerini ciddi bir şekilde yeniden gözden geçirmeli” ifadesi kullanıldı.

“RUSYA’NIN SAVAŞ POLİTİKALARINA KARŞI MÜCADELE”

Kararda, AB Komisyonu’ndan Rusya’nın saldırgan politikalarına karşı çıkmak için daha etkili politikalar üretmesi istendi. Rusya’daki bağımsız sivil toplum kuruluşlarına daha fazla destek verilmesi istenen kararda, Rusya’nın propaganda ve dezenformasyon faaliyetleri ile daha etkili mücadele edilmesi tavsiye edildi.

Putin: Kırım konusunda pişman değilim

Putin: Kırım konusunda pişman değilim

“KIRIM’IN TEK TARAFLI İŞGALİNİ KINIYORUZ”

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları ve Kırım’ın tek taraflı işgalinin yeniden kınandığı kararda, AB ülkelerinin Moskova’ya dair kararlı tutumlarından taviz vermemeleri çağrısı yapıldı. Kararda, AB üyelerinin bu dayanışma ruhuna aykırı hareket ederek, Rusya ile tek taraflı anlaşmalara gitmekten kesinlikle kaçınmaları talep edildi.

Avrupa Parlamentosu, Rusya’nın tek taraflı olarak AB ülkelerinden 89 önemli şahsiyetin Rusya topraklarına girişine yasak getirmesini de kınadı.

AB liderleri, Brüksel’de 25-26 Haziran’da düzenleyecekleri zirvede Rusya’ya yönelik müeyyideleri masaya yatıracak.

Avrupa Parlamentosu Türkiye raporunu kabul etti

Avrupa Parlamentosu Türkiye raporunu kabul etti

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...