Avusturya’da göçmen protestosu

Avusturya'nın başkenti Viyana'da hükümetin göçmen politikasını protesto etmek amacıyla düzenlenen gösteride 6 kişi yaralandı, 10 kişi gözaltına alınd

Avusturya’da göçmen protestosu

Aşırı sağ görüşlü kişilerin oluşturduğu  Viyana Kimlik Hareketi üyeleri, hükümetingöçmen politikasını protesto etmek amacıyla yabancıların yoğun yaşadığı 10. Bölge’deki Columbusplatz Meydanı’nda toplandı.

250 kişilik grup, “Göçmenler dışarı”, “Yeni sığınmacı istemiyoruz” ve “Bu ülke bizim” sloganları atarak, Reumanplatz Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

Sosyal medya aracılığıyla örgütlenen sol görüşlü 600 kişilik grup da yürüyüşü engellemek için aynı bölgede bir araya geldi. Gruptakiler, “Müslümanlar ve göçmenler hoş geldiniz” ve “Naziler ve ırkçılar dışarı” sloganları atarak, protestocuların yürüyeceği yolu kapattı.

6 kişi hafif yaralandı

Bunun üzerine polis, Viyana Kimlik Hareketi üyelerinin yürüyüş güzergahını değiştirdi. Bariyerleri aşan karşıt görüşlü gruplar arasında çıkan arbedede 6 kişi hafif yaralandı. Polis, sağ görüşlülerin yürüyüşünü engellemeye çalışan gruba müdahale ederek, 10 kişiyi gözaltına aldı.

Bu arada, bir eylemcinin attığı torpil nedeniyle tramvay durağının çatısında çıkan yangın, itfaiye ekiplerince kısa sürede söndürüldü. Sol görüşlü gruptakiler, “Viyana polisi ırkçıları koruyor” sloganı attı. Eylemler, polis kontrolünde yürüyüşünü tamamlayan sağ görüşlü gruptakilerin metroyla uzaklaştırılmasıyla sona erdi.

Çok sayıda polisin görev aldığı eylemler, helikopterle de takip edildi. Olaylar nedeniyle bölge sakinleri, ev ve iş yerlerine gitmekte sıkıntı çekti, toplu taşıma araçlarının seferleri aksadı.

Viyana Kimlik Hareketi üyeleri, geçen hafta yabancıların çoğunlukta olduğu 10. Bölge’de göçmen karşıtı yürüyüş yapacağını duyurmuş, sol görüşlü gruplar da bu yürüyüşü engelleyeceklerini açıklamıştı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...