Sözcü Plus Giriş

Bir ülkede açlık alarmı verildi!

Pasifikler'deki ada ülkesi Vanuatu'da fırtına yüzünden nüfusun yarısı açlıkla mücadele ediyor. İnsanlar neredeyse yiyecek hiçbir şey bulamıyor...

Güncellenme: 13:08, 20/03/2015
Bir ülkede açlık alarmı verildi!

Pasifikler’deki adalar topluluğu ülkelerinden biri olan Vanuatu etkisinde kaldığı Cyclone Pam fırtınalarının ardından yiyecek kıtlığı yaşanıyor ve nüfusun yarısı açlıkla mücadele ediyor.

Vanuatu'nun Taounono bölgesinde yaşayan çiftçi Eunice Narua son beş gündür sadece fırtına sonrasında kırılmış olan muz ağaçlarından topladıkları muzları yediklerini ifade etti. Bu ada ülkesinde fırtınanın ardından halkın büyük bir çoğunluğu muzu sade, kızartarak ya da suda haşlayarak yiyor.

Bölgelerin ileri gelenleri yardım kuruluşlarının ve devletin yardım stoklarının da kısa süre içerisinde tükeneceğini belirtiyor. Avustralya'nın CARE adlı kuruluşu Vanuatu'nun Tanna adasına gıda, su ve tohum yüklü büyük bir kargo yolladıklarını belirtti.

Başka bir adada ise halkın açlıktan normalde pek yemedikleri halde yaban domuzu avlamaya başladıkları ve her gün her öğünde yaban domuzu yedikleri gelen bilgiler arasında.

DHA