Sözcü Plus Giriş

Devlet Başkanı Dilma Rousseff’in 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nden iki gün sonra onayladığı yeni yasa, aile içi şiddet ve kurbanın sırf kadın olduğu için katledildiği olaylarda suçlu bulunanlara 12 ila 30 yıl hapis cezası verilmesini öngörüyor.

Yasaya göre, hamile ya da kısa süre önce doğum yapmış kadınları, 14 yaşından küçük kız çocukları, 60 yaşından büyük ya da engelli kadınları öldürenlere daha ağır cezalar verilebilecek. Cinayetin, kadının çocuklarının gözü önünde işlenmesi de cezanın artırılmasına yol açacak.

Yasayla Ceza Kanunu da değiştirilerek aile içi şiddet ve kadınlara karşı ayrımcılık suç kapsamına alındı.

İmza töreninde konuşan Rousseff, Brezilya’da her gün 15 kadının cinayete kurban gittiğini söyledi. Her yıl yaklaşık 500 bin kadın ve genç kızın tecavüze uğradığına dikkati çeken Rousseff, olayların sadece yüzde 10’unun adli mercilere yansıtıldığını belirtti.

Rousseff, “Bu rakamlar, bizi korkutuyor. Toplumun her kesiminden kadınlar, şiddet riski altında bulunuyor. Yeni yasa, kadınlara devletin onları koruyacağı mesajını veriyor” dedi.

MARIA DA PENHA YASASI

Kadına yönelik şiddetin yaygın olduğu Brezilya’da kadın ve genç kızları korumak için daha önce de çeşitli yasalar çıkarılmıştı.

Brezilya’nın eski Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, 2006 yılında aile içi şiddeti önlemeyi amaçlayan bir yasayı onaylamıştı. Yasa, 14 yıl boyunca eski eşinden şiddet gören Maria da Penha Maia’nın adıyla biliniyor. Eşinin iki kez öldürmeye çalıştığı Maria, gördüğü şiddet nedeniyle felç geçirmiş ve ülkede kadın hakları için verilen mücadelenin simgesi haline gelmişti.

“Maria da Penha Yasası”, kadınlara şiddet uygulayanlara verilen cezaları bir yıldan 3 yıla çıkarmış, saldırganın koruma altına alınan kadının evine yaklaşmasına yasak getirmişti.

Silva’nın ardından iktidara gelen Rousseff de kadınlara yönelik şiddetin önüne geçmek için çeşitli girişimlerde bulunmuştu. Rousseff, 2013’te ülke genelinde tüm hastanelerin tecavüz kurbanlarına cinsel yolla bulaşan hastalıklar için ücretsiz tedavi sağlamasını öngören yasayı onaylamıştı.

Kürtajın yasak olduğu Brezilya’da tecavüz kurbanlarının gebeliklerini sonlandırmasına olanak tanınıyor.

Guatemala, El Salvador ve Şili’nin de aralarında bulunduğu diğer bazı Güney Amerika ülkelerinde de aile içi şiddetin önlenmesi için benzeri yasalar kabul edilmişti.

Yayınlanma Tarihi:15:41,