‘Bu savaş bir skandaldır’

Katoliklerin dini lideri Papa Francesco, Ukrayna’daki savaşın Hristiyanlar arasında yaşandığını ve bunun bir skandal olduğunu söyledi

‘Bu savaş bir skandaldır’

Vatikan'daki (Kutsal Makam) Nervi Salonu'nda geleneksel Çarşamba kabul günü dolayısıyla binlerce inananla bir araya gelen Papa Francesco, Ukrayna'da süregelen çatışmalara da değindi.

İncil'den alıntılarla aile ve baba kavramının önemini anlatan Papa, oturumun son bölümünde ise salondakilere hitabında:“Sevgili Ukrayna halkını düşünüyorum. Ne yazık ki oradaki durum ve taraflar arasındaki çatışma daha da kötüye gidiyor. Bilhassa çoğu sivil olmak üzere orada yaşamını yitirenler ve aileleri için dua edelim, kardeşin kardeşe uyguladığı bu korkunç şiddetin sona ermesi için Tanrı'ya yakaralım” dedi.

Papa: Anneme küfrederseniz yumruğu yersiniz!Papa: Anneme küfrederseniz yumruğu yersiniz!

 

‘Hırpalanmış toprak' olarak nitelediği Ukrayna'ya barışın gelmesinin tek yolunun, taraflar arasında diyaloğun ve uzlaşmanın sağlanması olduğunu hatırlatan Papa “Bunun için her türlü girişimde bulunulması yönündeki – uluslararası düzeyde de – çağrımı yürekten yineliyorum” dedi.

“Sevgili kardeşlerim, ben ‘zafer' ya da ‘yenilgi' kelimelerini işittiğimde büyük bir acı duyuyor, kalben büyük üzüntü yaşıyorum” diye sözlerine devam eden 78 yaşındaki ruhani lider, “Bunlar doğru kelimeler değil, tek doğru kelime ise barıştır. Sevgili Ukraynalı kardeşlerim bir düşünsenize; bu Hristiyanlar arasında bir savaştır. Oysa hepiniz aynı şekilde vaftiz edildiniz, ama Hristiyanlar arası mücadele veriyorsunuz. Bu skandalı bir düşünün! Dua edelim, çünkü savaş döneminde Tanrı huzurunda tek eylemimiz ancak budur” şeklinde tepkisini ortaya koydu.

Papa ucuz kurtulduPapa ucuz kurtuldu

 

Oturumun sonunda halkın arasında dolaşan Papa, kendisine sevgi gösterisinde bulunanlara yakın alaka sundu.

Engelli vatandaşlarla özellikle ilgilenen Papa, gelin ve damatlarla da bir süre sohbet ederek, hamile olan bazı gelinlerin karınlarına dokunarak, bebeklerini kutsadı.

Papa'ya transseksüel konukPapa’ya transseksüel konuk

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...