Sözcü Plus Giriş
GALERİ Bu şehrin yüzde 85'i kadın efsanesi aslında... 28 Temmuz 2015 06:46
1 Ukrayna'nın batı bölümünde yer alan Lviv şehrinde son yapılan nüfus sayımında kentin yüzde 85’inin kadınlardan oluştuğu belirtilmişti.
2 Yapılan araştırmada bunun yalan olduğu ve şehre fazla turist gelmesi için böyle bir şey yapıldığı ortaya çıktı.
3 Şehirdeki kadın ve erkek nüfus oranı gerçekte bakın ne kadarmış...
4 Hürriyet gazetesinden Mehmet Nuri Turan, Lviv şehrine giderek araştırma yaptı ve şehirde yaşayan kadın nüfusunun yüzde 85 olmadığını ortaya çıkardı.
5 İşte Turan'ın izlenimleriyle o şehir ve gerçekteki nüfus oranı...
6 Bir şehir düşünün ki hakkında sürekli söylentiler, dedikodular çıkadursun. Dedikoduların en başında ise ''şehrin yüzde 85'i nin kadın olduğu'' geliyor.
7 Özellikle hemcinslerim bunu duyduktan sonra Google'da bunu araştırmaya başlayacaklardır. Nereden mi bahsediyorum? Lviv ya da Lvov olarak bilinen Ukrayna'nin en batısında, Polonya sınırında bulunan tarih ve kültür şehrinden bahsediyorum.
8 Lviv'i bir televizyon programında gördükten sonra merak edip araştırmaya başlamıştım ve bir an önce ziyaret etmek istiyordum. Gittim ve gördüklerimi de sizinle paylaşmak istedim.
9 İstanbul-Lviv yolcuğu 1 saat 45 dakika sürüyor. Saat farkı yok. Ukrayna, bizden vize istemeyen nadide ülkelerden birisi. Dolayısıyla pasaportunuzu alıp doğrudan gidebilirsiniz.
10 Uçağa binmeden önce check-in sırasındaki yoğunluk gözüme çarpıyor ve bir hayli şaşırıyorum. Uçağa biniyorum.
11 Uçakta hiç kadın yolcu yok. Sırf merak ettiğimden kalkıp koridorda iki tur atıyorum. Evet, gerçekten uçakta hiç kadın yolcu yok.
12 Yaklaşık iki saatlik bir yolculuktan sonra Lviv Danylo Halytskyi Uluslararası Havalimanı'na iniyoruz. Çok küçük bir havalimanı ve gördüğüm kadarıyla bizim uçaktan başka uçak yok. Pasaport sırasında sıra olmayacak diye seviniyorum ama bu sevincim çok kısa sürüyor
13 Çünkü sadece 3 tane polis noktası var ve bir uçak dolusu erkek. Pasaport sırasında polislerden bazıları sırada bekleyen yolcuların pasaportlarını kontrol ediyor. Bazılarını ise bir odaya götürüyorlar.
14 Yanınızda dönüş bileti, bir miktar nakit para, otel rezervasyonu vs. olursa iyi olur. Benim pasaportuma bakan polis daha önceki Schengen vizelerimi ve diğer ülke giriş çıkışlarımı görünce bir şey demedi ve sorunsuz bir şekilde geçtim ama gördüğüm kadarıyla yurtdışına ilk kez çıkanları ayrı bir odaya aldılar ve beklettiler.
15 Havalimanı şehir merkezine 6 km uzaklıkta. Şehir merkezine ulaşım için, 95 numaralı otobüsü, 9 numaralı otobüsü ve 48 numaralı sarı minibüsleri kullanabilirsiniz
16 Metro hattı bulunmayan şehirde toplu ulaşım otobüs, troleybüs, tramvay ve minibüslerle sağlanıyor. Taksilerde taksimetre yok. Binmeden önce pazarlık yapmayı unutmayın.
17 Otobüs bileti 4 grivna Troylebüs ve tramvay bileti ise 2 grivna. (8 grivna sadece 1 TL yapıyor) Lviv gerçekten her konuda çok ucuz bir şehir.
18 Ukrayna'da savaş var aman gitmeyelim gibi bir düşünceye kapılmayın. Çünkü Lviv Ukrayna’nın en batısında yer alıyor. Dolayısıyla oldukça güvenli bir şehir. Lviv ayrıca UNESCO dünya kültür mirası listesinde yer alıyor.
19 Polonya sınırına sadece 70 km uzaklıkta. Kente yerel halk Lvov derken Almanlar Lemberg diyor. Lviv aynı zamanda Aslanlar şehri olarak da anılıyor çünkü kentin simgesi aslan.
20 Rynok Meydanı'nda akşam saatlerinde sokak müzisyenlerini dinleyerek turlayabilir, canlı müzik yapan bir mekanda vakit geçirebilirsiniz.
21 Şehirde neredeyse her şeyin müzesi var: Cam müzesi, kültür müzesi, mezarlık müzesi, ecza müzesi, sanat müzesi, çikolata müzesi, silah müzesi vs vs..
22 Lviv için söylenen bu şehrin yüzde 85'i kadın dedikodusu gerçek mi diye merak ederek şehir merkezine çıkıyorum. Şehir merkezi Rynok Meydanı ve aynı zamanda tarihi bir bölge.
23 Burası çok küçük ama bir o kadar da güzel bir yer. Meydan bir hayli kalabalık. Evet dışarıda gezen kadın nüfusu bir hayli fazla ama dedikodulardaki yüzde 85 kadın olayı tamamen bir yalan.
24 2012 seçimlerine göre şehrin nüfusu 729,842 kişi. Ve en önemli kısım ise erkek ve kadın nüfus oranları.
25 Sayım sonuçlarına göre kadın nüfusu yüzde 51.5, erkek nüfusu ise yüzde 48.5. Yani dedikodular bir yalandan ibaret. Söylenenlere göre şehre fazla turist gelmesi için böyle bir şey yapılmış.
26
27
28
29