Sözcü Plus Giriş

Burundi’de “trajikomik” darbe

Birçok Afrika ülkesi gibi Burundi de devlet başkanı yurtdışındayken darbe ya da darbe girişimi yapılan ülkeler kervanına katıldı

Güncellenme: 13:41, 14/05/2015
Burundi’de “trajikomik” darbe

Burundi’de Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza Tanzanya’dayken yapılan darbe girişimi, Afrika’daki “devlet başkanı ya da başbakan ülke dışındayken koltuğundan edilir geleneğini” bozmadı.

Nkurunziza’nın uçağının dün ülke hava sahasına girişine izin verilmedi. Bunun üzerine Nkurunziza, Tanzanya’ya dönmek zorunda kaldı.

Görgü tanıkları başkent Bujumbura’da devlet başkanı yanlıları ile darbeciler arasında şiddetli çatışma yaşandığını bildirdi.

ULUSAL RADYO VE TELEVİZYON HEDEF ALINDI

Darbe girişiminde bulunanlar ile hükümet yanlıları arasında çıkan çatışmalarda medya kuruluşları hedef alındı.

Eski Genelkurmay Başkanı ve eski İstihbarat Şefi Godefroid Niyombare’nin dün yaptığı darbe girişiminden sonra, ulusal radyo ve televizyon kuruluşunun kontrolünü ele geçirmeye çalışan göstericiler Nkurunziza’yı destekleyenlerin engeliyle karşılaştı.

Darbe girişiminde bulunanları destekleyen RPA adlı özel radyo yetkilileri, hükümet yanlısı bir grubun radyo binasını ateşe verdiğini, Bonesha Radyosu’nu da kapattığını belirtti.

Yerel basın, Niyombare yanlılarının ülkedeki kuruluşların büyük kısmının kontrolünü ele geçirdiğini söylese de hükümet yetkilileri bu iddiaları yalanladı.

İÇİŞLERİ BAKANI: İDDİALAR DOĞRU DEĞİL

Uzmanlar, ülkede artan şiddet olayları nedeniyle kontrolün kimde olduğunu belirlemenin zorlaştığını söylüyor.

Öte yandan, Burundi İçişleri Bakanı Edouard Nduwimana, “İktidarı ele geçirdiklerini iddia edenler var ancak yakında her şey yoluna girecektir” dedi.

ÜÇÜNCÜ DÖNEM ADAYLIK ÇATIŞMALARA YOL AÇTI

Nkurunziza’nın haziran ayı sonunda yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinde üçüncü dönem için aday olacağını açıklaması muhalefetin tepkisine yol açmıştı. Haftalardır protesto gösterileri düzenleniyordu.

Burundi’de bundan 12 yıl önce çıkan iç savaşta 300 binden fazla kişi hayatını kaybetmişti.

LİDER YURTDIŞINDA, DARBECİLER İŞ BAŞINDA

Nijerya’dan Gana’ya, Libya’dan Uganda’ya, Gambiya’dan Sudan’a pek çok Afrika ülkesinde devlet başkanı ya da başbakan cenaze, düğün törenlerine katılmak ya da tedavi görmek için ülke dışına çıktığında darbe yapılmasına sık rastlanıyor.

Bu duruma örnekler şöyle:

Nijerya’nın İngiltere’den bağımsızlığını kazandıktan sonraki ilk Devlet Başkanı Nnamdi Azikiwe, 15 Ocak 1966’da yurt dışındayken darbeyle iktidardan uzaklaştırıldı.

Gana’nın eski Devlet Başkanı Kwame Nkrumah, Çin’de bulunduğu sırada Korgeneral Joseph Arthur Ankrah tarafından devrildi. Nkrumah, komşu Gine’ye sığındı.

Gana, eski Başbakan Kofi Abrefa Busia İngiltere’de tedavi görürken 13 Ocak 1972’de yine darbeye sahne oldu.

Libya’nın eski lideri Muammer Kaddafi, yüzbaşıyken Kral 1. İdris, kaplıca tedavisi görmek üzere Türkiye’de bulunduğu sırada 1 Eylül 1969’da darbe yaptı.

Uganda’da Hava Kuvvetleri Komutanıyken görevden alınması üzerine İdi Amin, 25 Ocak 1971’de eski Başbakan Milton Obote’nin İngiliz Milletler Topluluğu’nun toplantısı için Singapur’da bulunduğu sırada darbe yaparak devlet başkanı ve silahlı kuvvetler başkomutanı oldu.

Gambiya’nın İngiltere’den bağımsızlığını kazandıktan sonraki ilk Devlet Başkanı Dawda Jawara, Galler Prensi Charles’ın düğününe katılmak üzere 1981’de İngiltere’deyken ülkede darbe girişimi yapıldı. Ancak Jawara, mevcut Devlet Başkanı Yahya Jammeh’in 1994’te darbesiyle koltuğundan oldu.

Jammeh de yurt dışındayken Aralık 2014’te ülkede başarısız darbe girişimi yapıldı.

Birçok darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasını sağlayan Sudan’ın eski Devlet Başkanı Cafer Nimeiry 1985’teki darbeyi önleyemedi. Darbe, ABD’de tedavi gördüğü sırada yapıldı. Nimeiry’nin uçağı başkent Hartum yerine Mısır’ın başkenti Kahire’ye indi.

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde eski Cumhurbaşkanı Ange-Felix Patasse, komşu Nijer’deyken 15 Mart 2003’te koltuğundan indirildi. Ülkenin başına cunta lideri François Bozize geldi.

Moritanya’da eski Devlet Başkanı Maaouiya Ould Taya, Suudi Arabistan’ın eski Kralı Fahd bin Abdülaziz el-Suud’in cenaze törenine katılmak için Riyad’dayken koltuğundan edildi.

Devlet Başkanı kendi ülkesine dönemedi

Devlet Başkanı kendi ülkesine dönemedi

Yayınlanma Tarihi:13:37,