Sözcü Plus Giriş

Çin: “Türkiye, cihadçı Uygurlara yardım ediyor”

Çin'in Kamu Güvenliği Suç Araştırma Dairesi Bölüm Başkanı Tong Bişan, Kuala Lumpur'daki Türk diplomatları cihadçı Uygurlara belge sağlamakla suçladı

Güncellenme: 15:49, 13/07/2015
Çin: “Türkiye, cihadçı Uygurlara yardım ediyor”

Çin, Türk diplomatların ülke dışına kaçmaya çalışan Müslüman Uygurlara sahte pasaport sağladığını ileri sürdü. Yetkililer, ülke dışına kaçan Müslüman Uygurların Suriye ve Irak’taki cihadçı gruplarda “ölüm fedaisi” olmaya gittiklerini bildirdi.

Bişan, bu suçlamayı hafta sonunda sadece birkaç yabancı gazetecinin davet edildiği basın toplantısında yaptı.

‘UYGURLAR RADİKAL GRUPLARA SATILIYOR’

Tong, Uygurların Türkiye’ye gittikten sonra burada radikal gruplara satıldığını iddia etti.

Tong, “Belli yerel güçler tarafından çok kolay bir şekilde kontrol ediliyorlar. Gençleri örgütlüyorlar, beyinlerini yıkıyorlar ve cepheye savaşmaya gönderiyorlar. Onlar ölüm fedaisi” dedi.-

TAYLAND’IN UYGULAMASINA TEPKİ OLARAK GELDİ

Suçlamalar, geçtiğimiz hafta Tayland’da orman kamplarından alınan Uygurların zorla Çin’e geri gönderilmesinin Türkiye’de protestoları tetiklemesinin ardından geldi.

Çin, Uygurların ülke dışındaki radikal gruplara katılmak için kaçtıklarını iddia ediyor ve buna örnek olarak da geçtiğimiz yıl Çin ile Vietnam arasındaki sınırı geçmeye çalışan bir grup Uygurun bir tren istasyonuna düzenledikleri bıçaklı saldırıyı gösteriyor.

ÇİN’DE ‘SAHTE BELGE’ OPERASYONU

Birkaç ay önce de Çin polisi Şanghay’da ülkeden kaçırmaya çalışan Uygurlara Türk belgesi sağladıkları gerekçesiyle çok sayıda kişiyi gözaltına almıştı.

Yayınlanma Tarihi:15:47,