Sözcü Plus Giriş

Clinton’ın yazışmaları açıklandı

ABD Dışişleri Bakanlığı,Hillary Clinton’ın, 2012'de ABD'nin Libya'nın Bingazi kentindeki konsolosluğuna düzenlenen saldırıyla ilgili e-postalarını yayımladı

Güncellenme: 11:32, 24/05/2015
Clinton’ın yazışmaları açıklandı

ABD Dışişleri Bakanlığı, eski bakan Hillary Clinton'ın, 2012’de ABD’nin Libya’nın Bingazi kentindeki konsolosluğuna düzenlenen ve Büyükelçi Christopher Stevens’ın da hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan saldırıyla ilgili e-postalarını yayınladı. Clinton'ın özel elektronik e-posta hesabında yer alan Bingazi ile ilgili neredeyse, 900 sayfayı bulan 296 adet yazışma, kamuoyuna açıklandı.

“BAŞKANLIK YARIŞINI ETKİLEYECEK BİLGİLER YOK”

Daha çok haberler, Kongre'deki oturumlara dair notlar ile personelle yazışmaların yer aldığı e-postalarda, ülke güvenliği ve uluslararası ilişkiler açısından sakıncalı görünen bazı bölümlerin üzeri kapatıldı. Yazışmaların, Clinton'ın başkanlık yarışını etkileyebilecek yeni bilgiler ortaya çıkarmadığı yorumları yapılıyor.

Clinton'a gönderildiği sırada “gizli” kategorisinde olmayan bir e-postanın, ABD Federal Araştırma Bürosu’nun (FBI) talebi üzerine bugün bu kategoriye çevrildiği de kaydedildi.   Bakanlık da konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “E-postaların, Bingazi saldırısı öncesi ve sonrasına yönelik anlayışlarını ve temel gerçekleri değiştirmediğini” bildirdi.

Barack Obama'dan Bill Clinton'a esprili yanıt

Barack Obama’dan Bill Clinton’a esprili yanıt