Concordia kazası davasında 16 yıl hapis cezası

İtalya’nın Giglio Adası açıklarında 32 kişinin ölümü ile sonuçlanan Costa Concordia kazası davasında kaptan Schettino 16 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı

Concordia kazası davasında 16 yıl hapis cezası

Grosseto'da görülen davanın duruşmasında mahkeme heyeti, kaptan Francesco Schettino’ya, gemiyi içinde yolcu varken terk etmek, hasarlı kazaya yol açmak, 32 kişinin ölümü ve 157 kişinin yaralanmasına yol açmaktan 16 yıl 1 ay hapis cezası verdi. Schettino, kaptanlık görevinden de 5 yıl men edildi.

MAHKEME VE DİĞER MASRAFLARI DA ÖDEYECEK

Kaçma şüphesi olduğu gerekçesiyle savcılığın Schettino'nun tutuklanması yönündeki talebi ise başkanlığını yargıç Giovanni Puliatti'nin yaptığı mahkeme heyetince kabul edilmedi. Mahkeme, Schettino ve Costa Crociere şirketini, mahkeme ve diğer masrafların ödemesine de mahkum etti.

‘O GÜN BEN DE ÖLDÜM’

Kararın açıklanmasından sonra Schettino'nun basına yansıyan ilk tepkisi, gemiyi terk etmesinden dolayı aldığı cezaya oldu. “Costa Concordia'yı, terk etmediğimi kanıtlamak için mücadele edeceğim” diyerek, 16 yıllık mahkumiyeti temyize götüreceği sinyalini veren 52 yaşındaki eski kaptan, bu karar karşısında hayal kırıklığına uğradığını belirtti. Kaptan Schettino, karar açıklanmadan önceki son ifadesinde de “Kazanın olduğu gün ben de öldüm” diyerek ağlamıştı.

Akdeniz'de ikinci mülteci şokuAkdeniz’de ikinci mülteci şoku

‘TEMYİZE GİDECEĞİZ’

Schettino'nun avukatlarından Donato Laino da “Karardan memnun değiliz. Gerekçeli kararı okuduktan sonra itirazımızı yapacağız” diye konuştu. Geminin sahibi şirket Costa Crociere'den davanın sonucuna ilişkin yapılan ilk değerlendirmede, sonucun dengeli bulunduğu ifade edildi.

GEMİ, 20 AY SUDA YATIK DURDU

Costa Concordia kruvaziyeri, 4 bin 229 yolcu ve mürettebatıyla 13 Ocak 2012’de Civitavecchia kentinden kuzeybatıdaki Savona kentine giderken Toskana bölgesi sahillerindeki Giglio Adası açıklarında kayalıklara çarpmış, kazada 32 kişi yaşamını yitirmişti. Kazanın ardından gemi, yaklaşık 20 ay boyunca adaya paralel yatık şekilde kalmış, Eylül 2013'te “Parbuckling” operasyonuyla doğrultulduktan sonra geçen yıl temmuzda söküm işlemlerinin yapılacağı limana çekilmişti.

Akdeniz'de 29 mülteci soğuktan öldüAkdeniz’de 29 mülteci soğuktan öldü

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...