Sözcü Plus Giriş
GALERİ Disney'e ilham veren gerçek mekanlar 7 Kasım 2015 09:21
1 Disney animasyonlarında büyülenerek izleyip ilham aldığımız dünyalar, aslında gerçek hayatta var olan mekanlardan esinleniliyor.
2 Uyuyan Güzel - Neuschwanstein Kalesi, Bavyera, Almanya
3 Uyuyan Güzel'deki Kraliyet Kalesi, Almanya'nın Bavyera bölgesinde bulunan Neuschwanstein Kale'sinden esinlenilimiş. Kale 2. Ludwig tarafından, en sevdiği besteci Richard Wagner'a bir hediye olarak inşa edilmiş. Swan Kralı olarak da bilinen 2. Ludwig Bavyera bölgesine pek çok mimari eser bırakan çoşkulu bir sanat adamı olarak anılıyor.
4 Güzel ve Çirkin - Alsace, Fransa
5 Güzel ve Çirkin'de esinlenilen bu küçük kasaba, tarih boyunca hem Fransız hem de Alman vatandaşların beraberce huzur içinde yaşadığı bir yer olmuş. İçiçe geçen bu iki kültürün izleri, hala pek çok yapıda görülüyor.
6 Karmakarışık - Mont Saint-Michel, Normandiya, Fransa
7 Karmakarışık'taki Korona Krallığı, Fransa, Normandiya'daki Mont Saint-Michel'den esinlenilmiş. Bu eşsiz adanın halkı, gelgitler yüzünden ana karadan ayrılmış. Bu doğa olayı, adanın savunması daha kolay kuvvetli bir inziva yerine dönüşmesini sağlamış. Günümüzde burası, turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bir alan olarak koruma altında.
8 Yukarı - Melek Şelaleleri, Venezuela
9 Yukarı filmindeki Cennet Şelaleleri aslında Venezuela'daki Melek Şelaleleri. Burası Auyantepui dağından ve 979 metre yükseklikten kesintisiz olarak akan, dünyanın en yüksek şelalesi.
10 Alaaddin - Tac Mahal, Agra, Hindistan
11 Çizgi film Alaaddin'de geçen Sultan'ın Sarayı'nın esin kaynağı ise Hindistan'ın en görkemli yapılarından biri olan Tac Mahal. Pek çok kişi tarafından saray olarak bilinmesine rağmen Tac Mahal aslında, İmparator Shah Jahan'ın 1632 yılında karısı Mumtaz Mahal için yaptırdığı bir anıt mezar.
12 Şaşkın İmparator - Machu Picchu, Peru
13 Şaşkın İmparator'daki Paşa'nın köyü, gizemli İnka arazisi 2 bin 430 metre yükseklikteki dağlık bölge Machu Picchu'dan ilham alınarak yapılmış. Bölge, İspanyol istilasından sonra unutulmuş ve 1911'de yeniden keşfedilene kadar saklı kalmıştır.
14 Mulan - Yasak Şehir, Pekin, Çin
15 Mulan filmindeki İmparator'un evinin orijinali, Pekin'de bulunan Yasaklanmış şehir. Artık turistlere açık bir alan olmasına rağmen, çok uzun yıllar Ming ve Qing hanedanlıklarındaki imparatorların evi olmuş. Oldukça geniş olan sarayın yasak olarak anılmasını nedeni ise, imparatorun yaşadığı dönemde hiç kimsenin izin almadan içeriye girip çıkamamasıymış.
16 Notre Dame'ın Kamburu - Notre Dame Katedrali, Paris, Fransa
17 Görkemli katedral, Gothik mimarisiyle dünyanın en ünlü ikonik katedrali. Tamamlanması yaklaşık 200 yıl süren katedral, aynı zamanda Avrupa'da kemerli payandanın kullanıldığı ilk mimari yapı olarak biliniyor.
18 Küçük Deniz Kızı - Chillon Şatosu, Cenevre Gölü, İsviçre
19 Filmde Prens Erik'in kalesi olarak geçen şatonu tarihi Roma İmparatorluğu dönemine dayanıyor. Alp'lere giden yolun üzerinde bulunması nedeniyle koruyucu olarak kullanılan şato, gölün en güzel yerinde bulunuyor.
20 Oyunbozan Ralph - Grand Central Terminali, New York, Amerika
21 Tamamen yıkılıp 1913'te yeniden inşaa edilen terminal, bugün hala New York'un en çok kullanılan terminali.
22 Karlar Ülkesi - St. Olaf Kilisesi, Balestrand, Norveç
23 Karlar Ülkesi'nde şapel olarak izlediğimiz kilisenin inşaasına, Norveç dağlarında yaşayan Margaret Green isimli İngiliz kadın tarafından başlatıldığı için İngiiz Kilisesi olarak da biliniyor. Maalesef Margaret Green, aşık olduğu Norveçli Knut Kvikne ile birlikte başladığı kiliseyi tamamlayamadan ölmüştür.
24 Prenses ve Kurbağa - Louisiana Bataklığı, Amerika
25 Filmdeki bataklık, Louisiana'nın karakteristik özelliği olan çok yavaş akan nehirler, çamurlu göller ve bataklıklar bölgesinden esinlenilmiş. Gerçekten de bölge timsah, yayın balığı, kurbağa ve kaplumbağa gibi canlılara ev sahipliği yapan bir bölge.
26 Atlantis: Kayıp İmparatorluk - Angkor Wat, Angkor, Kamboçya
27 Atlantis, varolup olmadığı hala tartışılan batık bir efsanevi Yunan adası olmasına rağmen, görsel fikri kesinlikle oldukça gerçek duruyor. Eski bir Hint tapınağı olan Angkor Wat, 12. yüzyılda yeniden yapılandırılarak bir Budist tapınağı haline getirilmiş. Her şekilde, dünyanın en büyük dini anıtı olarak görülüyor.
28 Pamuk Prenses - Segovia Kalesi, İspanya
29 Pamuk Prenses'te Kraliçe'nin Kalesi olarak gördüğümüz kale, 1862'de bir yangında çok büyük zarar görene kadar yüzyıllar boyunca pek çok İspanyol Krallığı tarafından kullanılmış.
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more